Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на вноса в САЩ паднаха до 9-месечно дъно
Цените на вноса в САЩ паднаха с най-голямото си темпо за последните девет месеца през септември на фона на намалението на разходите за енергийни продукти и храни, което предвещава добри перспективи за вътрешната инфлация, предаде Ройтерс.
Цените на вноса паднаха с 0,4% миналия месец, най-големият спад от декември 2023 г., след ревизирано понижение от 0,2% през август, съобщи в сряда Бюрото по трудова статистика към Министерството на труда.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха цените на вноса, които изключват митата, да паднат с 0,4% след докладван преди това спад от 0,3%. През 12-те месеца до септември цените на вноса паднаха с 0,1% след увеличение с 0,8% през август.
Правителствените данни миналата седмица показаха малко по-стабилни потребителски цени през септември. Въпреки че цените на производител останаха непроменени миналия месец, някои компоненти показаха сила, което се очакваше да доведе до по-високи месечни показания в ключовите мерки за инфлация, проследявани от Федералния резерв за неговата цел от 2%.
Очаква се централната банка на САЩ отново да намали лихвените проценти следващия месец, но с по-малко от 25 базисни пункта на фона на устойчива икономика.
Федералният резерв стартира своя цикъл на облекчаване с необичайно голямо намаление от половин процентен пункт на основния си лихвен процент до диапазона 4,75%-5,00% през септември на фона на нарастващите опасения за пазара на труда. Той повиши лихвите с 525 базисни пункта през 2022 г. и 2023 г., за да се бори с скока на инфлацията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.