Чуждестранни работници преобразяват северното Черноморие

Чуждестранни работници преобразяват северното Черноморие

Хотелите по северното Черноморие у нас все повече разчитат на чуждестранни работници, коментира пред БТА Димитър Димитров, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в Добрич. Работници от страни от Европейския съюз, най-често от Румъния, но също от Испания и Германия, се наемат предимно на рецепциите, където обслужват клиенти от съответните държави благодарение на езиковите си умения. Това е резултат от нарастващото търсене на персонал, който може да осигури висококачествено обслужване в условията на разрастващ се туризъм.

Северното Черноморие бележи подем с увеличаване на петзвездните хотели и подобряване на качеството на услугите, според Димитров. Хотелите предлагат все по-атрактивни заплати, като нито една позиция в бранша не е с брутна заплата под 2000 лева. Въпреки това, липсата на квалифицирани български кадри остава сериозен проблем. Това принуждава хотелиерите да търсят работници от екзотични дестинации като Киргизстан, Узбекистан и Бангладеш, но процесът е затруднен от бавното издаване на визи.

Галин Димитров, комплексен управител на хотел в Каварна, потвърждава, че румънски работници са заети в кухнята и сервиза, а плановете са догодина да се привлекат и администратори за рецепцията, тъй като туристите са предимно от Румъния. Освен това, в хотела работят хора от Бали и Египет. Въпреки предпочитанието към български служители и предлагането на конкурентни заплати, намирането на квалифициран персонал остава предизвикателство. Галин Димитров е оптимист за сезона, особено след ранните резервации.

Виктор Лучиянов, хотелиер от Балчик, отбелязва, че при него работят предимно хора от източни страни и Турция. Той вижда положителна тенденция в завръщането на български специалисти, тъй като заплатите по Черноморието, например 4500 лева за главен готвач, са сравними с тези в Гърция или Испания, но издръжката в чужбина е по-скъпа. Лучиянов подчертава, че туристите очакват високо качество, което не позволява компромиси в обслужването.

Законодателството обаче създава пречки за наемането на чужди специалисти, според Лучиянов. Вносът на нискоквалифицирана работна ръка е лесен, но за висококвалифицирани кадри, като масажисти за тайландски масажи, се изискват сложни регистрации и сертификати. Той призовава за промени, които да улеснят привличането на опитни професионалисти, които да споделят знанията си. Очакванията му са за силен сезон, с направени резервации за юли и август, предимно от редовни туристи, а нивата от 2019 г. вече са достигнати и се очаква да бъдат надминати.

Оптимизъм за лятото изразява и Димитър Димитров, въпреки че студеното и дъждовно време през май е попречило на ранните записвания. Хотелите очакват много туристи и се надяват на по-дълъг сезон до края на септември.

В Албена, според търговския директор на дружеството Маргита Тодорова, в момента работят трима румънци, което подчертава продължаващата зависимост от чуждестранен персонал в региона.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната