Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Citigroup: Цената на златото може да стигне $3000, а на петрола - $100 за барел до 2025 г.
Цените на златото може да скочат до 3000 долара за унция, а петролът до 100 долара за барел в рамките на следващите 12 до 18 месеца в зависимост от всеки един от трите възможни катализатора, според Citigroup.
Златото, което в момента се търгува на $2016, може да скочи с около 50%, ако централните банки рязко увеличат покупките на жълтия метал, възможна стагфлация или в случай на дълбока глобална рецесия, каза ръководителят на отдела за изследване на пазарите на Citi за Северна Америка Акаш Доши, цитиран от СNBC.
"Златната треска" на централните банки
„Най-вероятният алтернативен път към $3000 за унция злато е бързо ускоряване на съществуваща, но бавно развиваща се тенденция: де-доларизация в централните банки на нововъзникващите пазари, което на свой ред води до криза на доверието в щатския долар“, прогнозира Акаш Доши.
Покупките на злато от централните банки се „ускориха до рекордни нива“ през последните години, тъй като те се стремят да диверсифицират резервите си и да намалят кредитния риск, каза Citi. Централните банки на Китай и Русия са водещи в покупките на злато, като Индия, Турция и Бразилия също увеличават покупките на злато.
Световните централни банки са издържали две последователни години на повече от 1000 тона нетни покупки на злато, съобщи Световният съвет по златото през януари.
„Ако това отново се удвои много бързо до 2 000 тона, смятаме, че това всъщност би било много оптимистично за златото“, каза Доши пред CNBC по телефона.
Глобална рецесия?
Друг фактор, който може да тласне златото до $3000, би била „дълбока глобална рецесия“, която може да накара Федералния резерв на САЩ да намали бързо лихвите. „Това означава, че спирачките са намалени не до 3%, а до 1% или по-ниско – това ще ни отведе до $3000“, каза Доши, отбелязвайки, че това е сценарий с малка вероятност.
Цените на златото са склонни да имат обратна връзка с лихвените проценти. Тъй като лихвените проценти падат, златото става по-привлекателно в сравнение с активите с фиксиран доход като облигации, които биха донесли по-слаба възвръщаемост в среда с ниски лихвени проценти.
Референтният лихвен процент на Федералния резерв е между 5,25% и 5,5% от юли 2023 г., най-високият от януари 2001 г., когато се изстреля до 6% след спукването на дотком балона. Пазарите очакват Фед да намали лихвите през май или юни.
Стагфлацията - нарастващ процент на инфлация, забавящ се икономически растеж и нарастваща безработица - може да бъде друг отключващ фактор, въпреки че Доши каза, че има "много ниска вероятност" за такъв сценарий.
Златото се възприема като сигурно убежище и има тенденция да се представя добре в периоди на икономическа несигурност, когато инвеститорите се отдалечават от по-рисковите активи като акциите.
Като оставим настрана тези три потенциални задействания, Citi поддържа, че техният основен случай за кюлчета е 2150 долара през втората половина на 2024 г., а цената на златото ще бъде средно малко над 2000 долара през първата половина. Нов рекорд може да бъде достигнат към края на 2024 г., добави Доши.
Според него това може да удвои покупките на злато от централната банка, предизвиквайки потреблението на бижута като най-големия двигател на търсенето на злато.
Петролът ще стигне $100 за барел?
Друг сценарий със заместващи символи, изтъкнат в доклада на Citi, беше цените на петрола отново да достигнат трицифрени стойности.
Катализаторите петролът да достигне 100 долара за барел включват по-високи геополитически рискове, по-дълбоки съкращения на ОПЕК+ и прекъсвания на доставките от ключови региони за производство на петрол, каза Доши.
Продължаващата война между Израел и Хамас не е засегнала производството или износа на петрол, като единственото значително въздействие са атаките на хусите от Йемен срещу петролни танкери и други кораби, преминаващи през Червено море.
Основният производител на петрол Ирак беше засегнат от конфликта и всяка по-нататъшна ескалация може да навреди на други големи доставчици от ОПЕК+ в региона, каза Citi.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.