Димитър Маргаритов: Сайтът за цените на храните е с кухи формули, липсват реални действия

Димитър Маргаритов: Сайтът за цените на храните е с кухи формули, липсват реални действия

Сайт с кухи към момента формули и липса на реални действия за понижение на цените. Така бившият шеф на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов определи сайта за проверка на цените на храните, който заработи вчера у нас. 

"Това е опит да се систематизира информация, която не води нито до повишаване, нито до намаляване на цени“, каза Маргаритов в ефира на bTV и припомни, че няма как да се стигне до нормативни промени без работещ парламент. 

"Диалогът, който е проведен много отдавна вече в страни като Франция, Гърция и Испания, доведе застопоряване на цените на основни хранителни продукти за определен период от време. Този диалог го нямаше тук, липсват реални действия", посочи Маргаритов, а по-късно допълни, че няма и адекватни реакции. 

Според Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика, сайтът по-скоро би довел до обърквания. Относно проверките на КЗК той посочи, че дебатът се води така, сякаш у нас има само големи вериги. Проверяват се продукти, които ги има само там. 

"Обосновката на проверките малко ме озадачава. Има малко анализ - че цените на енергийните суровини са тръгнали вече надолу, а не се вижда рязка промяна в цените на храните. Цитират се изказвания, които в голяма степен звучат доста безобидно, но според КЗК са лоши и започват атакувания. Това според мен ще доведе до мълчание от производители и търговци. Не съм убеден, че диалогът между държавата, производителите и веригите няма да стане още по-забатачен", посочи Петър Ганев. Според него сега малките хранителни магазини имат шанса да свалят цените и да привлекат повече потребители. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дания предупреждава за „фундаментални различия“ след разговорите в Белия дом за Гренландия
Президентът ще връчи третия мандат на АПС
Годишната инфлация в България се забави до 5% през декември 2025 г.
Bild: Първите войски на NATO пристигнаха в Гренландия поради заплаха от САЩ
Зеленски ще обяви „извънредно положение“ в енергийния сектор след руските удари
Времето в четвъртък: Слънчево през деня, облачно следобед
Петролът поевтиня, след като Тръмп заяви, че Иран няма план да екзекутира протестиращи
Легендарна верига за луксозни стоки на Пето авеню обяви фалит след 159 години история