Доклад на комисията за меморандума с Gemcorp: Интересите на държавата не са били защитени

Доклад на комисията за меморандума с Gemcorp: Интересите на държавата не са били защитени

Куп нарушения лъснаха от доклада на Временната парламентарна комисия  за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписването и прекратяването на меморандума за 1 млрд. долара с Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation, сключен от правителството на Кирил Петков. Той беше огласен от председателя на комисията Десислава Трифонова в пленарна зала днес и стана повод за бурни пререкания, главно между представители на ГЕРБ и ПП.

Час и половина в началото на днешното пленарно заседание Десислава Трифонов чете доклада, който е над 150 страници. Сред най-смущаващите нарушения, на които тя обърна специално внимание е, че лицата, подготвили и подписали меморандума не са защитили в максимална степен финансовите и имуществени интереси на българската страна и не са спазили разпоредба от Конституцията на България за ратифициране от НС със закон на международните договори. Освен това подписването на меморандума между Република България, представлявана от Министерство на енергетиката и Gemcorp Holdings Limited Джемкорп, без да е информиран ДАНС и без да е изискана проверка относно собствеността, статуса и капиталите на тези фирми излага на риск енергийната, респективно националната сигурност на страната, особено предвид новите данни, изнесени от ДАНС на закрито заседание на 29.11.2022 г.,  се казва в  доклада.

В него  е установено по безспорен начин, че експертите на МЕ и БЕХ не са били уведомени и не са взели участие при изготвяне на Меморандума, респективно никой не е изискал тяхното експертно становище, включително експерта оценка по отношение на това налице ли са рискове за България, свързани с подписването на този документ.

Меморандумът е изготвен и сключен без да е спазен принципът за публичност и прозрачност. Всички факти показват, че лицата, които са подготвили и подписали Меморандума са съзнавали своите задължения и отговорности, както и негативните последици, които биха могли да възникнат от подписването на този документ, но въпреки това не са предприели необходимите действия, за да гарантират спазването на нормативно установения ред и да защитят в максимална степен интересите на страната.

Друго заключение на комисията в  доклада е, че Кирил Петков не е възлагал проверки на компаниите, с които е подписан меморандума на ДАНС преди или след подписването му.
От издаването на доклада на ДАНС на 20.04.2022 г. относно сключването на меморандума, въпреки констатациите в него, три месеца не са били предприети действия от тогавашния министър-председател Петков за неговото прекратяване. Едва на 20.07.2022 г. Петков внася доклада на ДАНС за разглеждане от МС и се взима решение за неговото прекратяване.

Друг извод на Временната комиисия е, че министърът на енергетиката в правителството с министър-председател Петков е създал условия след решението на МС за прекратяване на меморандума неговото действие да продължи, като вместо да изпрати едностранно 30-дневно предизвестие за прекратяване на меморандума до страните, е изпратил писмо, с което се предлага прекратяване по взаимно съгласие на страните. Меморандумът не е бил прекратен до 28.11.2022 г.

Освен това  в обхвата на меморандума е включено изпълнението на дейности по разработване и представяне на търговски решения за съществуващия проект за "Топлофикация София“ за подобряване и разширяване на системата. Министърът на енергетиката не е принципал на "Топлофикация София“ и няма право да урежда изпълнението на каквито й да било дейности, свързани с общинското дружество.

Комисията констатира още, че е извършено нарушение от министра на енергетиката и министъра на финансите на Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.

Според заключенията на комисията решението за сключване на меморандума с Gemcorp е взето от кръгове и лица извън Министерство на енергетиката и БЕХ, без да са ясни мотивите и да е налице обстановка за необходимостта от подписване на подобен документ. Затова комисията препоръчва докладът да бъде изпратен на вниманието на ДАНС и на МС на България за запознаване и предприемане на действия в рамките на компетентността им.

Припомняме, че Временната парламентарна комисия по темата  Gemkorp беше създадена през ноември миналата година след дълъг спор между народни представители на ГЕРБ и "Продължаваме промяната".  Тя проведе няколко заседания, в които трябваше да бъдат изяснени всички факти и обстоятелства около подписването на меморандума, като по време на заседанията се стигаше до разгорещени  спорове между депутатите. 

Данните от доклада предизвикаха впоследствие бурни спорове в пленарна зала. Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС дори се сбогува с "Продължаваме Промяната".

"Моля, при всяко следващо изстъпление от парламентарната трибуна, което граничи с парламентарна лудост вследствие на политическа шарлатания, за прекъсване изказващия се, защото за цялата зала е ясен изводът от тяхното иновативно, безславно управление, каза Атанасова, обръщайки се към председателстващия заседанието Росен Желязков. 

Неслучайно, уважаеми, не спечелихте изборите. Няма да можете да направите правителство. Връщайте мандата и не губете времето на България. Това е кауза пердута, което правите - отново да повтаряте едни и същи опорки, който по време на предизборната кампания ви ги пишеха. Никой вече не ви вярва и това трябва да ви стане ясно. И то ще ви стане ясно съвсем скоро. Сбогом, аматьори!, обърна се Атанасова към  "Продължаваме Промяната".

"Единствена вреда е, че един огромен западен инвеститор си тръгна от България заради действията на ГЕРБ, ГЕРБ го изгониха. Десислава Трифонова докара нула лева като шеф на Агенцията по инвестиции. Вкарахте ни в страната на Снежанка и седемте борисовки“, опонира Венко Сабрутев от"Продължаваме Промяната".

Десислава Трифонова от ГЕРБ пък заяви, че от „Продължаваме Промяната“ лъжат и те са длъжни да ги разобличат. Тя показа няколко документа, на един от които е Йордан Янков. Тя обясни, че той е дал интервю за онлайн медия. "Той говори за 20 млрд. долара и че сте планирали да откраднете целия комплекс „Марица Изток“ за 20 млрд. долара, а не за 1 млрд. долара. Именно това е планът, който стои зад меморандума, подписан от енергийния министър Александър Николов",  обвини Трифонова.

"В самият меморандум няма никъде 1 млрд. долара, нито дума свързана с валута и сума. Този документ не говори за взимане на средства от държавата, а с цел да се привлекат дългострочни инвеститори  Всички знаем че към енергийното министерство е постъпило писмо, в което двете компании кават, че не само е прекратен договора, но и нямат претенции към нас, пак казвам", коментира бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков.

Той сравни казуса с Gemcorp със стар виц: "Попитали радио "Реван". Вярно ли е, че България са изнесли от Япония 500 компютъра. Има нещо вярно, отговорило радиото. Само че, не са били 500 компютъра, а са били 500 хил. Не били компютри, а компоти. Не били за Япония, а за Германия. Не били изнесени а били върнати", бяха аргументите на Петков.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ