Джейми Даймън: В САЩ може да има „твърдо приземяване“ на икономиката

Джейми Даймън: В САЩ може да има „твърдо приземяване“ на икономиката

Джейми Даймън: В САЩ може да има „твърдо приземяване“ на икономиката

Председателят и главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън смята, че икономиката на САЩ може да претърпи „твърдо приземяване“.

В интервю за Си Ен Би Си Даймън отговори на въпрос за перспективата за твърдо приземяване в САЩ с думите: „Можем ли наистина да видим такова? Разбира се, как може някой, който е наясно с история, да каже, че няма такъв шанс?“

Главният изпълнителен директор говори на срещата Global China Summit на JPMorga в Шанхай.

Даймън каза, че най-лошият резултат за икономиката на САЩ ще бъде сценарий на „стагфлация“, при който инфлацията продължава да расте, но растежът се забавя на фона на висока безработица.

„Разглеждам диапазона от резултати и отново, най-лошият резултат за всички нас е това, което наричате стагфлация, по-високи лихви, рецесия. Това означава, че корпоративните печалби ще намалеят и ще трябва да се справим с всичко това. Искам да кажа, че светът вече преживял това, но просто мисля, че шансовете са по-високи, отколкото другите хора си мислят“, коментира той.

По думите му обаче „потребителят все още е в добра форма“, дори ако икономиката изпадне в рецесия.

Той даде за пример нивото на безработица, което е под 4% от около две години, като добави, че заплатите, цените на жилищата и цените на акциите се покачват.

Въпреки това Даймън отбеляза, че нивата на доверие на потребителите са ниски. „Изглежда, че това се дължи най-вече на инфлацията... Допълнителните пари от времето на COVID намаляват“, каза той.

Протоколът от заседанието на Федералния резерв на САЩ през май, публикуван в сряда, показа, че политиците са станали по-загрижени за инфлацията, като членовете наФедералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) посочиха, че им липсва нужната увереност, за да разхлабят паричната политика.

Даймън заяви, че лихвените проценти все още могат да се покачат „малко“.

„Смятам, че инфлацията е по-лепкава, отколкото хората си мислят, най-вече защото огромното количество фискални парични стимули все още е в системата и може би все още стимулира част от тази ликвидност“, коментира той.

„Готов ли е светът за по-висока инфлация? Не съвсем“, предупреди той.

Според CME FedWatch Tool около половината от анкетираните търговци очакват намаление на лихвите с 25 базисни пункта до септември. Федералният резерв прогнозира три съкращения от с по четвърт процентен пункт през 2024 г., но само ако пазарът го позволява.

Запитан за перспективата и графика за намаляване на лихвените проценти, Даймън каза, че макар пазарните очаквания „са доста добри, те не винаги са точни“.

„Само защото пише X, не означава, че е правилно. Винаги е грешно. Връщате се към която и да е инфлексна точка на икономиката някога и хората са си мислили, че ще стане X, но две години по-късно се е оказало, че са грешали“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ