ЕБВР: Ръстът на търговските потоци към съседите на Русия може да е знак, че се избягват санкциите

ЕБВР: Ръстът на търговските  потоци към съседите на Русия може да е знак, че се избягват санкциите

ЕБВР: Ръстът на търговските потоци към съседите на Русия може да е знак, че се избягват санкциите

Процъфтяващите търговски потоци със съседите на Русия могат да са знак, че санкциите, наложени на Москва заради войната ѝ в Украйна, се избягват, според Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), предаде Блумбърг, цитирана от БНР.

САЩ и Европейският съюз наложиха търговски ограничения на почти всеки сектор на руската икономика, блокирайки вноса на всичко - от луксозни стоки до компютърни чипове и суровини, които могат да се използват за създаване на оръжия и захранване на военната машина на президента Владимир Путин.

Германският износ за Русия спадна до 38% от май до юли 2022 г. спрямо средната стойност за същия период между 2017 г. и 2019 г. Но в същото време германският експорт почти се удвои за Армения и нарасна повече от три пъти за Киргизстан – тенденция, наблюдавана и в търговските потоци към Кавказ и централна Азия от САЩ, Обединеното кралство и други държави от ЕС, съобщи ЕБВР.

"Това може да е свързано с нарушаване на санкциите", каза Беата Яворчик, главен икономист на ЕБВР. Тя добави, че след спад от 30% на годишна база през 2022 г. икономиката на Украйна ще се стабилизира тази година.

ЕС е готов да приеме десети пакет от санкции следващата седмица в навечерието на първата годишнина от руското нахлуване в Украйна. Като част от пакета, лидерите на блока искат да принудят банките да отчитат активи, свързани с централната банка на Русия, като същевременно бъдат наложени нови забрани, свързани с търговията на стоки и технологичен контрол на обща стойност от 11 млрд. евро.

Въпреки че няма общо ембарго за всички стоки и търговията със съседите на Русия не е ограничена, големи промени в търговските потоци са очевидни. Според Яворчик това може да се дължи на компании, които искат да избегнат надлежната проверка на контрагентите. Някои компании също така могат да имат проблеми с обработката на плащания, каза тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ