Екстремните метеорологични явления могат да струват 65 млрд. долара на модната индустрия до края на десетилетието

Екстремните метеорологични явления могат да струват 65 млрд. долара на модната индустрия до края на десетилетието

Екстремните метеорологични явления могат да струват 65 млрд. долара на модната индустрия до края на десетилетието

Екстремните горещини и наводнения ще нанесат огромен удар на световната модна индустрия, като четири от водещите страни в производството на облекло може да пропуснат приходи от 65 млрд. долара до 2030 г., според проучване на университета „Корнел“ и инвестиционния мениджър Schroders, предаде Си Ен Ен.

Бангладеш, Пакистан, Виетнам и Камбоджа се смятат за особено изложени на риск, с 22% спад в приходите от износ, и по-широк икономически удар, прогнозиран до края на десетилетието.

Според изследователи от Schroders и Cornell's Global Labor Institute модните марки, които се снабдяват широко от тези страни, трябва да променят работното време и да гарантират, че работниците получават достатъчно почивка и хидратация в отговор на прогнозираните проблеми.

Близо 1 милион по-малко работни места ще бъдат създадени колективно, тъй като производителността се забавя поради очакваното въздействие на лошото време, казаха те.

Четирите азиатски държави бяха избрани за изследване поради ролята им на мощни индустриални центрове. Заедно те представляват 18% от глобалния износ на облекло - приблизително 10 000 фабрики за облекло и обувки и повече от 10,6 милиона работници в производството.

Но местата също са силно уязвими от климатичната криза. Основните центрове за производство на облекла, включително Дака, Пном Пен, Карачи, Лахор, Хо Ши Мин и Ханой, вече се сблъскват с екстремни горещини и влажност, отбелязват авторите на прочуването.

„Всички тези градове също има вероятност да претърпят значителни наводнения“, казаха те.

Използвайки данни за крайбрежни и речни наводнения, както и температурни показания, екипът от „Корнел“ и Schroders заяви, че е прогнозирал как различните сценарии ще засегнат работниците в производството.

Изследователите подчертават, че оценката за пропуснати приходи от 65 млрд. долара до 2030 г. се основават на сценарий „бизнес както обикновено“ на фона на силни горещини и наводнения, ако не бъдат взети мерки. Ако собствениците на фабрики проактивно предприемат стъпки, за да помогнат за намаляване на топлинния стрес за работниците, те може да успеят да избегнат част от прогнозираните пропуснати приходи.

Първият сценарий включва предположението, че топлинният стрес ще причини значителни промени в производителността на работниците. Например, продукцията може да намалее с около 1,5% за всеки 1°C увеличение на „температурата по мокър термометър“ - мярка за топлинен стрес.

Авторите на проучването призоваха бизнеса и регулаторите да защитят работниците, като третират екстремните метеорологични явления като сериозни опасности за здравето, с предоставяне на платен отпуск и право на прекъсване на работа.

Модните марки също трябва да обмислят да помогнат на доставчиците да преместят съоръженията си на места с по-нисък риск, предложиха те.

„Климатичните „загуби и щети“ за производителите и работниците се третират от марките като външни фактори – проблем на някой друг“, каза в изявление Джейсън Джъд, изпълнителен директор на Глобалния институт по труда на „Корнел“.

„Работниците се нуждаят от тези инвестиции сега, защото стандартите за екстремна топлина и защитата от наводнения не съществуват“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ