Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Енрико Лета: ЕС да преразгледа правилата за субсидии и да спре изтичането на таланти от по-бедните страни
Висш европейски политик, натоварен да проучи основите на икономическата политика на блока, очерта предложенията си за ключови реформи, които ще представи на лидерите на Европейския съюз (ЕС).
В интервю за Politico бившият италиански министър-председател Енрико Лета, на когото е възложено да докладва за състоянието на единния пазар през март, посочи възможностите за реформи, които включват премахване на правилата за държавните субсидии, както и потенциални мерки за спиране на изтичането на мозъци от по-бедните страни.
Лета, който понастоящем е председател на Института "Жак Делор", носещ името на бившия ръководител на Европейската комисия и един от архитектите на вътрешния пазар и единната валута, ще представи заключенията си на лидерите на ЕС през пролетта след обиколка из европейските столици. Той се надява, че след като разгледат заключенията му, лидерите ще стигнат до извода, че "единният пазар трябва да се разглежда по различен начин", което ще доведе до разговор за икономиката в навечерието на европейските избори през юни.
Системата на единния пазар, предназначена да обедини 27-те отделни европейски пазара в един, осигурява свободното движение на стоки, услуги, капитали и хора в рамките на ЕС (и по-специално в Шенгенското пространство без паспорти) и е основна част от икономиката на блока. Лета се надява по-късно тази година да предложи на лидерите на блока възможности, които да принудят висококвалифицираните работници, емигрирали в по-силни икономики като Франция и Германия, да останат в родните си страни.
"Ще се опитам да използвам един термин или лозунг, който ще ме съпътства в целия този процес, и той е да кажа: "Досега имахме единния пазар като свобода на движение. Това беше центърът на всичко. Бих искал да добавя и свободата да останеш", каза Eнрико Лета.
Макар да признава, че мобилността дава възможности, той твърди, че тя е отслабила "регионите", без да конкретизира. Страни от ЕС като Румъния, Полша, Италия и Португалия са особено засегнати от изтичането на мозъци.
Лета заяви, че е обсъждал поемането на задачата за оценка на вътрешния пазар с Жак Делор, който наскоро почина. Делор, каза той, припомни, че заедно с единния пазар, е стартирал и Кохезионния фонд, който има за цел да помогне на по-бедните страни членки да подобрят инфраструктурата си.
Лета засегна и темата за реформата на държавните помощи - държавните субсидии за предприятията, които са от основно значение за икономиката на ЕС, за да се гарантира, че правителствата не подкрепят едни фирми пред други на пазара. През последните години, поради пандемията, войната на Русия в Украйна и енергийната криза на целия континент, длъжностните лица смекчиха правилата, уреждащи извънредните държавни помощи, което доведе до протест от страна на по-малките държави, които твърдят, че това облагодетелства силните икономики, като тази на Германия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.