Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС и Турция обсъждат актуализация на митническия съюз
Европейският съюз (ЕС) и Турция обсъждат актуализирането на митническия съюз, за да "възстановят доверието на европейските партньори и инвеститори", съобщи Bloomberg. Европейският комисар по въпросите на икономиката Паоло Джентилони заяви пред агенцията, че страните трябва да разрешат редица "сложни въпроси".
Споразумението за митнически съюз с ЕС предвижда обща външна тарифа за всички произведени стоки. То не обхваща услугите, обществените поръчки и селското стопанство, с изключение на преработените селскостопански продукти.
През последните две седмици Паоло Джентилони се срещна два пъти с министъра на финансите на Турция Мехмет Шимшек и заяви, че е заинтересован да чуе "положителни изявления от министъра както за икономическите планове на правителството, така и за отношенията на Турция с ЕС". "Ще обсъдим това с нашите екипи след лятото и ще видим дали можем да се възползваме от тези нови сигнали от Турция", каза той.
"Блумбърг" пише, че високопоставени европейски служители са приветствали усилията на Турция да възстанови отношенията си с ЕС. Асоциацията смята, че страната "привлича чуждестранни инвеститори, които да помогнат за укрепването на отслабващата ѝ икономика и да сложат край на кризата, причинена отчасти от нарастващата инфлация".
"Винаги съм смятал и продължавам да смятам, че модернизирането на митническия съюз е нещо, което е постижимо по принцип", заяви пред агенцията еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан. Той добави, че подновяването на отношенията с Турция е важно и от съображения за сигурност.
Той добави, че възобновяването на отношенията с Турция е важно и от съображения за сигурност.
През юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети държавите от Персийския залив - ОАЕ, Катар и Саудитска Арабия. Сред приоритетите на Ердоган беше икономическото възстановяване, което пострада поради отлива на инвестиции, и той заложи на монархиите от Персийския залив. Анкара очаква да получи инвестиции в турската икономика на стойност над 50 млрд. долара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.