Фед може да взриви икономиката, за да постави инфлацията под контрол

Фед може да взриви икономиката, за да постави инфлацията под контрол

Фед може да взриви икономиката, за да постави инфлацията под контрол

Федералният резерв на САЩ най-вероятно ще повиши лихвените проценти с три четвърти от процентния пункт отново в сряда, което ще бъде четвъртото поредно огромно увеличение на лихвите. Съществува и възможност централната банка да направи още едно увеличение с подобен размер и през декември.

Но големият въпрос за много инвеститори, а и за американските потребители, е дали Фед ще изпрати икономиката в рецесия с тези огромни увеличения на лихвите, пише Си Ен Ен.

Има надежди, че всеки спад ще бъде лек, но това е неизследвана територия за Фед. На бившите председатели на централната банка Алън Грийнспан, Бен Бернанке и настоящият министър на финансите Джанет Йелън никога не им се е налагало повишават лихвите толкова много пъти подред с толкова много.

Не е ясно какви ще са последствията за икономиката от цялото това затягане. Жилищният пазар вече започва да показва някои признаци на напрежение. Доходността на облигациите се е повишила благодарение на Фед. А лихвите по ипотечните кредити, които са склонни да се движат в тандем с доходността по 10-годишните американски ценни книжа, скочиха рязко тази година.

Междувременно нараства и броя на представителите на Демократическата партия, които призовават председателя на Фед Джеръм Пауъл и други членове на централната да забавят повишаването на лихвените проценти, защото се страхуват, че продължаващото затягане на паричната политика ще доведе до рецесия.

Но докато пазарът на труда остава здрав, Фед вероятно ще продължи да се съсредоточава единствено върху мандата си за ценова стабилност.

„Фед има още работа за вършене“, каза Стив Уайет, главен инвестиционен стратег в BOK Financial. „Нужно е повече време за да може инфлационният натиск да бъде изтласкан от системата“, добави той.

Солидното възстановяване на брутния вътрешен продукт през третото тримесечие след две поредни тримесечия на икономическо свиване може също да успокои някои (но не всички) опасения за рецесията. Това също така може да накара Федералния резерв да запази позицията си за агресивно повишаване на лихвените проценти, дори ако тази политика рискува да предизвика рецесия в бъдеще.

Притеснението е, че Фед може да избере да се фокусира повече върху текущите икономически данни и да не мисли достатъчно за забавения ефект от повишенията на лихвите. Инфлацията в икономиката на САЩ може още да не е достигнала своя връх, но има нарастващо усещане, че сме доста близо до това.

„Изключително важно е хората, взимащи решения за политиката... да се подготвят за забавяне на търсенето, тъй като закъснялото въздействие на повишаващите се лихвени проценти и инфлацията започва да упражнява мощен натиск върху икономическата активност“, каза Джоузеф Брусуелас, главен икономист в RSM US. Той добави, че икономиката „очевидно е изложена на риск да изпадне в рецесия в близко бъдеще“.

Има още един фактор, който може да накара Фед да повиши рязко лихвите на следващите си две срещи и след това да забави темпото си.

Всяка година има ротация на регионалните президенти на Фед, която определя хората, които получават гласове на политическите срещи на централната банка. Следващата промяна ще се извърши преди първото заседание на Фед през 2023 г., което приключва на 1 февруари. Експертите посочват, че някои от новите членове с право на глас може да не са толкова склонни да подкрепят толкова големи увеличения на лихвените проценти, колкото настоящият списък с регионалните президенти на Федералната комисия по отворения пазар (FOMC), определяща политиката на централната банка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ