Бизнес перспективи: Франция предлага план за спиране на упадъка на европейската химическа индустрия

Бизнес перспективи: Франция предлага план за спиране на упадъка на европейската химическа индустрия

Могъщата химическа индустрия в Европа е в упадък, но Франция предлага план, за да я върне "в релси", съобщава POLITICO.

Някога една от перлите на европейското производство, химическият сектор беше потопен в дълбока криза през последните години, поне отчасти поради скока в цените на енергията. Кризата достигна връхната си точка, когато дори германската "тежка артилерия" BASF заяви миналата година, че ще направи многомилиардна инвестиция в Китай, тъй като откри, че бизнесът на вътрешния пазар е труден.

В опит да запази бизнеса си в Европа, Париж иска Европейският съюз да обяви 15 ключови химични съединения за "стратегически", копирайки подобни политики на ЕС за суровини и лекарства.

Идеята е да се защити секторът, за да се гарантира, че Европа ще остане самодостатъчна с химикали, използвани във всичко - от производството на торове до производството на пластмаси.

Франция, водещ световен производител на химикали, предупреждава, че секторът е изправен пред „голяма криза“, цитирайки спад от 12 процента в производството между 2019 г. и 2023 г., за което обвинява нарастващите разходи за енергия и „ожесточената или дори нечестна конкуренция от страни извън ЕС“.

„Само в нефтохимията, до 2035 г. около 20 инсталации за парно крекиране може да бъдат затворени, което ще засегне 50 000 работни места, ако не се предприемат колективни действия“, гласи проектопредложението.

Предложеният „Закон за критичните химикали“ ще идентифицира 15 молекули като „стратегически“, поставяйки ги под етикета „стратегически проект“ на ЕС, за да позволи достъп до финансиране. Идеята е заимствана от Закона за критичните суровини — съгласно който „стратегическите проекти“ могат да се възползват от по-бързи процедури за издаване на разрешителни и допълнително финансиране — и Закона за критичните лекарства.

Тези „стратегически“ молекули трябва да бъдат градивните елементи за други индустрии, като вещества като амоняк и метанол поддържат селското стопанство и енергетиката, а етиленът, пропиленът, бутадиенът и бензолът обслужват нефтохимическата промишленост.

Франция е вторият по големина производител на химикали в Европа с оборот от 108,5 милиарда евро през 2023 г., според Европейския съвет за химическа промишленост (CEFIC), а Европа е вторият по големина производител на химикали в света след Китай.

Според предложението законът трябва също така да създаде схеми за подпомагане на химически заводи, които се нуждаят от инвестиции за декарбонизация и модернизация, както и за химически заводи, чието затваряне би „застрашило европейския суверенитет“.

Актът е „възможност да се признае този необходим [екологичен] преход и да се подкрепят лидерите по този въпрос“, каза Ноеми Джегу, служител по политиката за химикалите в Европейското бюро по околна среда (EEB), подчертавайки приноса на енергоемкия сектор към изменението на климата.

„Но ние трябва да гарантираме, че стратегическите приоритети се фокусират върху нетоксични и чисти химикали и не идват за сметка на човешкото здраве и околната среда.“ CEFIC, от своя страна, приветства загрижеността на Франция за химическата индустрия, но каза, че е необходима допълнителна работа, за да се „усъвършенства и потвърди, че това е правилният подход“.

"Преломна точка"

През последните няколко години се наблюдават стабилни съкращения на работни места в химическия сектор. Последно в. Dow CEFIC предупреди миналия месец, че европейската химическа промишленост е в „преломна точка“: Над 11 милиона тона капацитет вече са обявени за затваряне, което засяга 21 големи обекта.

Франция посочва разликата в разходите за енергия и суровини между ЕС и други индустриални региони, дължаща се до голяма степен на скок в цените на газа след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. Вестникът също така се оплаква от „понякога нечестна“ конкуренция от производители извън ЕС — цитирайки изпитващата затруднения индустрия на поливинилхлорид (PVC) в Европа като пример — и от свиване на активността на пазарите надолу по веригата за химически продукти, като автомобилния индустрия.

Президентът на Германската асоциация на химическата промишленост Маркус Щайлеман обвини Брюксел, че „регулира Европа в застой“, описвайки я като „епицентър на бюрокрацията“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Футболната легенда Дейвид Бекъм регистрира търговската си марка в Русия
Ще оставя целият ад да се развихри: Тръмп постави ултиматум на „Хамас" за освобождаване на заложниците
Кой носи отговорност за мотивацията? Истината, която ще промени погледа ви върху лидерството
Над 200 000 подписа събра петиция Дания да купи Калифорния в замяна на Гренландия
Откриха в Албания най-голямото подземно термално езеро в света
Нетаняху: Войната в Газа ще започне отново, ако до събота не бъдат освободени заложници
Най-мощният разузнавателен дрон в света се включва в учение на НАТО над България
Цитат на деня