Глобалните инвеститори прекратяват изтеглянето си от Китай

Глобалните инвеститори прекратяват изтеглянето си от Китай

Световните инвеститори се готвят отново да заложат на Китай в рамките на значителна промяна в нагласите, предизвикана от стремежа на Пекин да обърне икономическия спад и да съживи дългосрочния интерес към фондовите си пазари, предаде Ройтерс.

Все още е рано и малко мениджъри на парични средства очакват скорошен бум на китайския растеж. Но действията на правителството за привличане на повече парични средства в акции и за стимулиране на потребителските разходи повишиха привлекателността на все още ниските оценки на китайските компании, смятат инвеститорите в групите, които наблюдават над 1,5 трилиона долара клиентски средства.

 „Ще бъдем много дисциплинирани, но като цяло смятаме, че има повече предимства, отколкото недостатъци“, каза Габриел Сакс, мениджър на портфейл за развиващите се пазари в Abrdn, който управлява активи на стойност 506 млрд. паунда (677 млрд. долара). Той заяви, че групата е закупила китайски акции „селективно“ миналата седмица и ще изчака по-подробни планове за политика от Пекин след някои необичайно откровени обещания за икономическа подкрепа, които предизвикаха рязко покачване на фондовия пазар през последните дни.

Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management, която управлява над 260 млрд. евро (291 млрд. долара) клиентски средства, заяви, че инвеститорите може да са пренебрегнали перспективите за намаляване на лихвените проценти в САЩ, което да стимулира глобалното търсене и китайския износ.

На 18 септември Федералният резерв на САЩ даде началото на дългоочаквания цикъл на облекчаване на паричната политика с голямо намаление на лихвените проценти с 50 базисни пункта. „Това, което казваме на нашите клиенти тази седмица, е, че ако нямате нищо (в Китай), може да искате да добавите някои позиции“, добави Паолини.
Ноел О'Халоран, главен инвестиционен директор на KBI Global Investors, заяви, че е започнал да купува китайски акции това лято на база оценка и все още няма да прибира печалби. „Що се отнася до разпределението на средствата в Китай, за много хора е твърде рано да променят разпределението си, но мисля, че посоката може да бъде само в една посока, а именно нагоре.“

Идустрията и услугите забавиха ход

Дейността на индустрията в Китай се свива за пети пореден месец, а секторът на услугите рязко се забавя през септември, което подсказва, че Пекин може да се наложи да предприеме спешни действия, за да постигне целта си за растеж от 5% до 2024 г. Според Рубнер в края на август дяловете на взаимните фондове в Китай са намалели до 5,1% от портфейлите, което е най-ниското ниво за десетилетие.

Доверието на китайските потребители е силно засегнато от кризата с недвижимите имоти, която се корени в действията на президента Си Дзинпин, целящи да спрат нарастването на купчината рискови дългове за недвижими имоти, оценявани на повече от 1 трилион долара. В същото време напрежението между САЩ и Китай ескалира.

Но инвеститорите смятат, че тенденцията се обръща, след като властите в Пекин обещаха да харчат колкото е необходимо, за да постигнат целта за 5% растеж. Те също така облекчиха някои ограничения за закупуване на жилища, намалиха лихвите по банковите кредити и предложиха на брокерите евтини средства за закупуване на акции. „Има твърде голямо разминаване между оценките на китайските акции и подобряващата се политика“, казва Наташа Ебтехадж от Artemis Fund Managers.

Тя допълни, че през последните няколко дни е допълнила дяловете си в китайски акции и е заела някои нови позиции. В понеделник китайските акции отбелязаха най-добрия си дневен ръст от 2008 г. насам, но инвеститорите предупредиха, че не могат да очакват повече такива резки краткосрочни движения. „Това е техническо рали, предизвикано от ликвидността“, каза Джордж Ефстатопулос, базиран в Сингапур портфолио мениджър във Fidelity International, като добави, че вероятно то е било причинено отчасти от късите продажби, които са развалили залозите за спад на цените на акциите. Ефстатопулос възнамерява да изчака повишаването на потребителското доверие в Китай, преди да закупи повече китайски акции.
Марк Тинкър, главен инвестиционен директор на хедж фонда Toscafund Hong Kong, смята, че последните мерки на Пекин показват, че Китай може да изгради устойчиво търсене от страна на домакинствата, а не да преследва бърз растеж с друг бум на пазара на имоти или инфраструктура. „Растеж от 5 % не си струва, ако всичко, което правите, е да насърчавате (още) дестабилизиращ ливъридж“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ