Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Годишната инфлация в ЕС и в еврозоната се ускорява през юли, в България остава без промяна
Темпът на повишаване на потребителските цени в Европейския съюз нараства през юли до 2,8 на сто на годишна база спрямо 2,6 на сто, отчетени за юни. За същия период в еврозоната годишната инфлация достига 2,6 на сто в сравнение с 2,5 на сто през предходния месец. В България през юли инфлацията остава без промяна - на ниво от 2,8 на сто, отчетено и за юни. Това показват най-новите данни на Евростат, изчислени спрямо Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ).
През юли 2023 г. в ЕС е отчетено годишно ниво на инфлацията от 6,1 на сто. В еврозоната то е било 5,3 на сто, а в България - 7,8 на сто, сочат данните на Евростат.
Годишната инфлация в България през юли 2024 г. се запазва на равнището от 2,8 на сто, но на месечна основа (спрямо юни 2024 г.) потребителските цени се повишават с 1,2 на сто. През юни месечният им ръст (спрямо май) бе 0,2 на сто.
Данните на Националния статистически институт, сочат, че през юли 2024 г. месечната инфлация у нас, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0,8 на сто спрямо предходния месец. Годишната инфлация за юли 2024 г., спрямо юли 2023 г., е 2,4 на сто, по данни на статистиката, цитирани от БТА.
Сред страните от Евросъюза най-ниска годишна инфлация през миналия месец са регистрирали Финландия (0,5 на сто), Латвия (0,8 на сто) и Дания (1 на сто), а най-висока - Румъния (5,8 на сто), Белгия (5,4 на сто) и Хърватия (4,1 на сто), разкриват данните на Евростат.
В сравнение с юни годишната инфлация се понижава в девет страни от ЕС, в четири остава без промяна, а в четиринадесет се повишава.
През юли 2024 г. с най-значителен принос за годишната инфлация в еврозоната е секторът на услугите (+1,82 процентни пункта - п.п.), следван от цените на хранителните продукти, алкохола и тютюневите изделия (+0,45 п.п.), на промишлените стоки (+0,19 п.п.) и на енергийните продукти (+0,12 п.п.).
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.