Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Goldman повиши оценката си за вероятността от рецесия в САЩ

Анализаторите на Goldman Sachs Group повишиха оценката си за вероятността от рецесия в икономиката на САЩ през следващите дванадесет месеца от 20% на около 35%, пише The Wall Street Journal.
Промяната в прогнозата отразява, наред с другото, рязкото влошаване на потребителското и бизнес доверието и изявленията на Белия дом, „показващи повишена готовност да се толерира икономическата слабост в краткосрочен план в стремежа да се провежда неговата политика“, казват анализаторите.
Индексът на потребителското доверие в САЩ спада до 57 пункта през март от 64,7 пункта месец по-рано, според окончателните данни на Мичиганския университет, който прави изчисленията. Това е най-ниското ниво от ноември 2022 г.
„През последните няколко години настроенията са лош показател за бъдещата активност, но икономическите основи не са толкова силни, колкото през миналите години, и затова не сме толкова склонни да пренебрегнем неотдавнашния спад [на настроенията]“, пишат анализаторите.
Междувременно банката очаква президентът Доналд Тръмп да обяви тази седмица огледални вносни мита за всички свои търговски партньори на средно ниво от 15%, въпреки че според анализаторите изключенията за отделни държави и продукти могат да намалят това ниво.
Goldman също така повиши прогнозата си за базисната инфлация в САЩ в края на 2025 г. до 3,5% и понижи прогнозата си за растежа на БВП на страната през тази година до 1%. Поради очакваното забавяне на икономиката тя повиши и прогнозата си за безработицата в Щатите до 4,5% в края на годината.
Банката очаква три намаления на лихвените проценти от страна на Федералния резерв (ФЕД) през тази година (юли, септември и ноември) и нито едно през следващата година. Преди това се очакваха две намаления през 2025 г. и едно през 2026 г. Така прогнозата за т.нар. краен лихвен процент - най-ниската точка на цикъла на облекчаване - остана в диапазона 3,5-3,75%.
„Ръководството на Фед все още не отдава голямо значение на повишаването на инфлационните очаквания, но според нас това повишение вдига летвата за намаляване на лихвените проценти и по-специално поставя по-голям акцент върху евентуалното нарастване на безработицата като аргумент в полза на съкращенията“, отбелязва Голдман.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.