Goldman Sachs: Безработицата сред младите хора в Китай достигна рекордни нива

Goldman Sachs: Безработицата сред младите хора в Китай достигна рекордни нива

Goldman Sachs: Безработицата сред младите хора в Китай достигна рекордни нива

Равнището на безработица сред младите китайци на възраст от 16 до 24 години достигна рекордно високо ниво от 20,4% през април - оставайки постоянно по-високо от общото ниво на безработица от близо 5% за всички хора, живеещи в китайските градове. Тази рекордна безработица сред младото население на Китай произтича отчасти от несъответствие между техните специалности и наличните работни места. Това  се казва в доклад на  Goldman Sachs, съобщи  CNBC.

Анализаторите наGoldman Sachs изчисляват, че в Китай има около 3 милиона повече безработни на възраст от 16 до 24 години в сравнение с преди пандемията.

Завършилите професионални училища са се увеличили с 20% през 2021 г. в сравнение с 2018 г., но търсенето на нови служители „отслабна значително през същия период“, се уточнява д доклада на Goldman Sachs,.

Регулаторните промени унищожиха голяма част от работните места през 2021 г. Горе-долу по същото време политиците предприеха репресии срещу компании за интернет технологии като Alibaba и предприемачи на недвижими имоти.

Това „вероятно е допринесло за отслабването на търсенето на работна ръка“ в информационните технологии, образованието и имотите – индустрии, които също са склонни да наемат повече млади работници, твърдят още анализаторите на Goldman Sachs,

Тяхното изследване установи, че информационните технологии са отбелязали едно от най-големите увеличения на завършилите между 2018 г. и 2021 г. От друга страна, производството на оборудване отбеляза най-голямо увеличение на търсенето на работници, но малък ръст на новите висшисти, показват данните от доклада, цитиран от .

Китайските фабрики са изправени пред недостиг на работници, тъй като младите хора избират да преследват други сфери.

Такова несъответствие в специалностите и наличните работни места идва, тъй като общият растеж на Китай остава бавен, дори след края на контрола на Covid в края на миналата година. Висшите лидери на Китай заявиха на редовна среща в края на април, че на икономиката липсва „вътрешен“ стимул, се казва още в доклада, цитиран от CNBС.

Несигурността относно бъдещите приходи също заглуши продажбите на дребно в Китай. Младите хора представляват близо 20% от потреблението, се казва още  в доклада на Goldman, като анализаторите предупреждават, че младежката безработица може да остане висока през следващите години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ