Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Големи инвеститори тихомълком вдигат залозите за Китай
Наближава краят на 2024 г., а светът все още се тревожи за Китай.
От имотните проблеми до мудната икономика, Китай изглежда страда от дълъг Covid. Страната все още не е преодоляла последиците от широко разпространените блокирания от 2020 г. насам, демонстрирани чрез по-слаб БВП, борсов пазар с трудности и висока безработица, което проваля надеждите за бързо възстановяване след пандемията, пише CNBC.
Но на фона на всички несигурности този мрачен и обречен възглед не се споделя от всички пазарни мислители.
„Всички са толкова настроени срещу Китай. Съмнявам се, че можем да видим изненада в низходяща посока с това, което ни се случва, но все още има толкова много фантастични иновации, които могат да дойдат от Китай“, каза Тед Александър, главен информационен директор на BML Funds, в предаването „Street Signs Asia“ на CNBC миналата седмица. „Мисля, че за всеки би било добре да има експозиция към Китай“, добави той.
Бичи настроения на Уолстрийт
Милиардери инвеститори, сред които основателят на Appaloosa Management Дейвид Тепър и инвеститорът в „Big Short“ Майкъл Бъри, наскоро разкриха, че се придържат към залозите си за Китай.
Неотдавнашните 13F регулаторни документи показаха, че китайският гигант в електронната търговия Alibaba все още е най-големият дял на Тепър, въпреки че през второто тримесечие той е намалил дела си в компанията със 7%. Сега Alibaba представлява 12% от дяловото участие на Appaloosa в размер на 6,2 млрд. долара.
Тепър добави дялове и в други китайски компании, включително JD.com, KE Holdings, както и в два китайски борсово търгувани фонда (iShares China Large-Cap ETF и KraneShares CSI China Internet ETF).
Бъри наскоро направи подобни стъпки. През второто тримесечие известният инвеститор натрупа акции на Alibaba, като разкри позиция в компанията на стойност 11,2 млн. долара. Това прави Alibaba най-големия дял на Burry, като в портфейла му присъстват и други китайски технологични акции, включително Baidu и JD.com.
Междувременно BCA Research наскоро повиши рейтинга на китайските акции на вътрешния пазар до „overweight“, като китайският стратег Джинг Сима очаква точно те да се представят пасивно по-добре от световните акции.
Ветеранът инвеститор Джордж Бубурас също рискува с Китай. Управляващият директор по проучванията на K2 Asset Management вижда възможности в развиващите се пазари, като заяви пред CNBC, че има „тактически и динамичен уклон“ към Пекин и го разиграва чрез „износители за Китай, чиито печалби са в развития свят“.
Но Wall Street не е лишена от китайски мечки. Ако погледнем по-широко, Goldman Sachs наскоро излезе от дългосрочната си позиция за медта и намали прогнозата си за цената за 2025 г. с близо 5000 долара за метричен тон, позовавайки се на намаляването на китайското търсене на червения метал. Подобен песимизъм се усеща и на Уолстрийт, като Bank of America намали прогнозата си за растежа на Китай през тази година до 4,8%.
Оптимистични данни
Спадът на по-широките данни за промишлените поръчки в страната и отслабващите данни за жилищния сектор показват, че проблемите на Китай далеч не са приключили. Миналата седмица данните за инфлацията не оправдаха очакванията, като цените на транспортните и жилищните стоки, както и наемите, се понижиха. Данните за продажбите на дребно и промишлеността в Китай също не оправдаха очакванията.
Но в страната се наблюдават и някои светли моменти. Фабричната активност в Китай нарасна слабо през август, като производственият индекс на поръчките на Caixin се повиши до 50,4 през миналия месец.
Продажбите на дребно в Пекин също бележат възходящ тренд, като според Националното статистическо бюро през юли са се увеличили с 2,7% спрямо предходната година. Изненадващият скок бележи 18-ия месец на разширяване на търговията на дребно.
Пик на летните пътувания
Противно на общоприетото мнение, туристическата индустрия на Китай също отбеляза скок това лято. По данни на Министерството на транспорта на Китай през сезона страната е отчела около 872 млн. пътнически пътувания с железопътен транспорт, което представлява ръст от 6,2 % спрямо предходната година.
На този фон Пекин прогнозира, че през 2024 г. пътуванията със самолет в Китай ще достигнат рекорд. Това е повече от 619,6 млн. пътнически пътувания, отчетени през 2023 г. Вътрешните и международните пътнически полети са на път да достигнат 700 млн. през тази година, според Сонг Жиюн, ръководител на Администрацията за гражданска авиация, който говори на Азиатско-тихоокеанската среща на върха за авиационна безопасност.
Съобщава се, че празниците по Лунната нова година, Олимпийските игри в Париж и търсенето на полети между Китай и Япония, Южна Корея, Сингапур и Европа са ключови фактори за растежа на туристическата индустрия в Пекин.
В по-общ план Ерик Лин, ръководител на отдел „Изследвания за Голям Китай“ в UBS, заяви по-рано този месец пред предаването „Street Signs Asia“ на CNBC, че „китайските корпорации са имали много добри приходи тази година“ въпреки опасенията, свързани с макроданните.
„Това е причината за подкрепата на китайските акции в краткосрочен план, поне до края на тази година“, каза той, като добави, че екипът му има 10% ръст на ценовата си цел за MSCI China до края на 2024 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.