Новата икономика: Индия иска да се превърне в център за производство на чипове. Но не може да го направи сама

Новата икономика: Индия иска да се превърне в център за производство на чипове. Но не може да го направи сама

Индия има големи амбиции да се превърне в център за производство на полупроводници, тъй като петата по големина икономика в света настоява за самостоятелност в производството. Индийският премиер Нарендра Моди си е поставил многобройни цели, за да тласне напред сектора на полупроводниците в страната, като последната и най-голяма цел е секторът на електрониката на страната да се увеличи от 155 милиарда долара днес до 500 милиарда долара до 2030 г., пише CNBC

Съобщението предизвика интерес, а експерти от индустрията имат противоположни мнения относно това дали целта е реалистична. Всички обаче са единодушни в едно: Индия не може да постигне тази цел сама. „Въпреки че скоростта на развитие изглежда бърза и импулсът е налице, Индия току-що започна да се впуска в развитието на полупроводниковата индустрия от нулата“, каза Ери Икеда, асистент в катедрата по управление на изследванията в Индийския технологичен институт в Делхи. В момента Тайван е най-големият производител на чипове в света, като държи приблизително 44% от световния пазарен дял, следван от Китай (28%), Южна Корея (12%), САЩ (6%) и Япония (2%), данни на тайванската консултантска компания Trendforce показа.

Бхатнагар посочи как тайванската корпорация Powerchip Semiconductor Manufacturing ще помогне на индийската Tata Electronics да построи първата в страната фабрика за 12-инчови пластини в Гуджарат. Той също така отбеляза американския производител на чипове Micron Technology е настроен да пусне първия произведен в Индия полупроводников чип през 2025 г. Миналата седмица американският производител на чипове Analog Devices и Tata Group подписаха споразумение за проучване на производството на полупроводникови продукти в Индия. Тези примери, обясни той, показват, че сътрудничеството е необходимо.

Уроци от Китай

Индия все повече се разглежда като жизнеспособна алтернатива на Китай за компаниите, които искат да диверсифицират своите веригите за доставки на фона на геополитически рискове. Въпреки това, анализатори казаха, че Индия първо трябва да научи уроците, преди да може да се конкурира с източноазиатския гигант, особено след като нейната индустрия за производство на полупроводници е все още в много начален етап. Китай възвърна позицията си на най-големия търговски партньор на Индия през финансовата 2024 г., като двустранната търговия между двете страни достигна 118,4 милиарда долара. Индийският внос на части за телекомуникации и смартфони от Китай възлиза на 4,2 милиарда долара, показват данни на Министерството на външните работи. „Индия е далеч зад Китай в производството на полупроводници. Въпреки че Индия може да бяга бързо и да наваксва, Китай ще бяга по-бързо“, каза Риши Бхатнагар, председател на бъдещия технологичен панел на Института за инженерство и технологии. Той добави, че сътрудничеството, а не конкуренцията между двете страни е от първостепенно значение.„Дори Китай наваксва технологичния напредък на TSMC и други, както и изграждането и разширяването на своята полупроводникова индустрия чрез внос на големи количества оборудване от САЩ и Япония“, каза Икеда в интервю за CNBC.

Приближаване до САЩ

Въпреки че Индия все още ще трябва да разчита в голяма степен на водещия производител на чипове Тайван и Китай, южноазиатската нация планира да продължи да работи със САЩ, за да се противопостави на Китай, казаха експерти от индустрията пред CNBC.

По-рано през септември Държавният департамент на САЩ обяви, че ще си партнира с India Semiconductor Mission и индийския правителствен орган за електроника и ИТ, за да подобри глобалната верига на стойността на полупроводниците. Това се случи само три дни преди администрацията на Байдън да въведе нов контрол върху износа на критични технологии, включително квантови изчисления и полупроводникови стоки, ход, който вероятно ще ограничи напредъка на Пекин в изкуствения интелект и компютрите.

За САЩ Индия може да им помогне да диверсифицират своите източници на чипове и да намалят зависимостта си от Тайван, каза Бхатнагар. „Те инвестират в демократична страна със законова рамка и нарастващ брой англоговорящи. Така че, когато две демокрации разговарят, това е много различен вид дискусия. И трябва да приемем и да се съгласим, че това е необходимо, когато глобалните сценарии се променят“, каза Бхатнагар.

Наскоро Моди се срещна с шефа на  Nvidia  Дженсън Хуанг и с шефа на Google Сундар Пичай на кръгла маса в Ню Йорк след посещение на годишната среща на Quad. Хуанг каза, че „това е моментът за Индия“ и даде обещание да си партнира със страната, съобщи Hindustan Times. Изпълнителни директори на други полупроводникови компании като Томас Колфийлд от GlobalFoundries и Лиза Су от AMD също присъстваха. Други анализатори казаха, че фокусът на Индия върху полупроводниците може да помогне за укрепване на позицията на САЩ в продължаващата „война на чипове“ с Китай и в крайна сметка да помогне на страната. „Индия е готова да използва американските и дори китайските инвестиции за развитието на своята индустрия, която в крайна сметка може да се конкурира с тях, ако успее“, каза Икеда. Ниските разходи за труд в Индия, например, превърнаха страната в привлекателна дестинация за компании, които искат да диверсифицират части от своите вериги за доставки далеч от Китай. Месечната минимална заплата в Ню Делхи за квалифицирани работници е 21 215 индийски рупии (253,85 долара), докато работниците в Пекин печелят 2420 юана (344,30 долара) през същия период. Минималната работна заплата във всяка държава е различна в различните щати и провинции.

„Ако Индия успее да стане по-напреднала в технологично отношение и да задоволи глобалното търсене с по-евтини и качествени продукти, тя ще има конкурентно предимство пред Китай“, каза Икеда. Най-населената страна в света, която според Goldman Sachs ще бъде втората по големина икономика в света до 2075 г., вече привлече инвеститори като технологичните гиганти Apple и Google. Анализаторите прогнозират, че тези компании ще увеличат допълнително производството си в Индия. „Apple вече изнася повече продукти от Индия, отколкото продава в Индия. Това е огромният вътрешен пазар и младата нация, които дават предимство на Индия“, каза Тарун Патхак, изследователски директор в Counterpoint Research.

Очаква се този оптимизъм да бъде подкрепен през следващото десетилетие, тъй като страната продължава да прави значителни крачки в свързването и модернизирането на своите магистрали, железопътни линии и летища. В междинния бюджет през февруари министърът на финансите Нирмала Ситараман изчисли, че капиталовите разходи ще нараснат с 11,1% до 11,11 трилиона индийски рупии (133,9 милиарда долара) през фискалната 2025 г., до голяма степен фокусирани върху изграждането на железопътни линии и летища. Полупроводниковата индустрия не се нуждае от толкова много големи кораби и товари. Чиповете са малки предмети, които могат да се транспортират със самолети в големи количества, казва Бхатнагар. Тъй като необходимостта от чипове ще нараства оттук нататък, Индия може да бъде решение за много компании, които искат да намалят разходите и да отговорят на търсенето.  „Не бих заложил срещу Индия. Когато погледнете по света, има много малко места, където можете да видите правилния вид инфраструктура, икономика, стабилност и работна сила, за да постигнете тази цел“, каза Самир Кападия, главен изпълнителен директор на India Index и управляващ директор на Vogel Group.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ