Индия пуска фирми от САЩ в защитения си пазар на държавни поръчки

 Индия пуска фирми от САЩ в защитения си пазар на държавни поръчки

Индия отваря част от защитения си пазар на държавни поръчки за чуждестранни фирми, включително САЩ, съобщиха два правителствени източника, цитирани от Reuters. Тази промяна вече се разпростира и върху други търговски партньори, след като това облекчение беше предложено на Великобритания по силата на търговско споразумение през този месец.

Правителството вероятно ще позволи на американски фирми да участват в търгове за договори на стойност над 50 милиарда долара, главно от федерални организации, докато преговаря за търговска сделка с Вашингтон, съобщиха източниците. Според правителствени оценки общите обществени поръчки, включително от федерално, щатско и местно правителство и държавни фирми, се оценяват на 700-750 милиарда долара годишно. По-голямата част е запазена за местни фирми, като 25% са заделени за малки предприятия, въпреки че сектори като железопътния транспорт и отбраната могат да купуват от чуждестранни доставчици, когато местните опции не са налични.

По-рано този месец Индия и Обединеното кралство се споразумяха за пакт за свободна търговия, който дава на британските фирми достъп до договори от федералното правителство в избрани сектори, обхващащи стоки, услуги и строителство, на реципрочна основа. „В промяна в политиката си Индия се съгласи постепенно да отвори договорите си за обществени поръчки за търговски партньори, включително САЩ, поетапно и на реципрочна основа“, каза един от служителите пред агенцията.

Само част от договорите за обществени поръчки на правителството, главно свързани с федерални проекти на стойност около 50-60 милиарда долара, ще бъдат отворени за чуждестранни фирми, докато сделките на щатски и местни власти ще бъдат изключени, казва източникът. „След споразумението с Обединеното кралство, Индия е готова да отвори част от пазара си на обществени поръчки и за САЩ“, казва друг служител. Министерството на търговията не е отговорило на исканията за коментар относно предложението на САЩ или разширяването на плана към други държави, съобщава Reuters.

Индия отдавна се съпротивлява на присъединяването си към Споразумението за държавни поръчки на Световната търговска организация, позовавайки се на необходимостта от защита на малкия бизнес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ