Индия разузнава за редки метали в Тихия океан, за да се измъкне от хватката на три държави

Индия разузнава за редки метали в Тихия океан, за да се измъкне от хватката на три държави

Индия ще подаде заявление до Международния орган по морското дъно (ISA) за лицензи за проучване на находища на фероманган в Тихия океан. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на Министерството на земеделието и земята на Индия.

Според агенцията Индия планира да проведе дълбоководни проучвания в зоната Кларион-Клипертон - подводно плато между Хавай и Мексико, където се намират големи обеми полиметални възли, съдържащи манган, никел, мед и кобалт. След приключване на проучването на природните ресурси на Индия ще са необходими три до четири години, за да усвои технологиите за извличане на метали от дъното на океана.

Индия е силно зависима от вноса на кобалт и други редки метали от Великобритания, Китай и Норвегия. Откриването и експлоатацията на находища на тези минерали на дъното на Индийския и Тихия океан ще бъде от решаващо значение за намаляване на зависимостта на Индия от вноса, обясняват местните медии.

През май Индия кандидатства за нови лицензи за проучване на находища на кобалт и манган под Индийския океан. Предвижда се геоложки проучвания да се извършват в районите на подводния хребет Карлсберг в северозападната част на Индийския океан и връх Афанасий Никитин. Кобалтът и манганът се използват за производството на батерии за електрически превозни средства и слънчеви панели.

В момента Индия има два лиценза на ISA за търсене на полиметални руди на дъното на Индийския океан в централната му част на разстояние около 6 хиляди км от индийското крайбрежие и в района на остров Мавриций. Общата площ на тези участъци от океанското дъно е 75 хил. км, 18 хил. км от които Индия провежда пробен добив на метали. Тези лицензи изтичат през 2027 г. и 2031 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ