Италия възнамерява да създаде суверенен фонд за подкрепа на икономиката

Италия възнамерява да създаде суверенен фонд за подкрепа на  икономиката

Италия възнамерява да създаде суверенен фонд за подкрепа на икономиката

Италия планира да създаде суверенен фонд за подкрепа на критични части от нейната икономика в нова ера от национален интерес, съобщава CNBC, цитирайки изявление на министъра на икономиката Адолфо Урсо.

Когато пандемията от COVID-19 избухна в началото на 2020 г., много европейски страни не можаха да получат достатъчно маски и други предпазни средства, произведени в Азия. В същото време мултинационалните корпорации, чиито вериги за доставки бяха разпръснати по целия свят, изпитваха проблеми, за да поддържат функционирането на предприятията и в резултат на това много продукти поскъпнаха, припомня CNBC.

Адолфо Урсо по-рано тази седмица обяви създаването на публично-частен фонд, насочен към консолидиране на стратегически важни веригите за доставка на суровини и енергия в страната.

Дипломатически източник в Италия потвърди пред CNBC, че само компании с висок потенциал или системно важни фирми ще получат финансиране от този фонд. Той добави, че планът за създаването му се очаква да мине през парламента преди края на тази година.

По-рано през май Ирландия обяви намерението си да създаде суверенен фонд през 2024 г. Той ще бъде финансиран от неочаквани данъчни приходи и ще е насочен към дългосрочни разходи като пенсии и инфраструктура. Франция, втората по големина икономика в еврозоната, също този месец разкри план за инвестиционен фонд, който да осигури на страната ключови метали.

„Това е отговор на нарастващата международна конкуренция за критични ресурси и вериги за доставки“, каза Федерико Санти, старши анализатор в консултантската фирма Eurasia Group. Според него първо пандемията, след това украинският конфликт и последвалата енергийна криза показаха уязвимостта на веригите за доставки пред лицето на политически и геополитически промени.

„В същото време огромните инвестиции в прехода към зелена енергия и свързаните с него технологии увеличиха нуждата от критични ресурси“, добави Санти.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ