Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Изборите в САЩ няма да са „безпроблемно събитие“ за световните пазари, прогнозира шефът на UBS
Резултатът от предстоящите президентски избори във водещата икономика в света ще се отрази на световните пазари, без значение кой ще спечели лидерството в Белия дом, каза главният изпълнителен директор на UBS Серджио Ермоти пред CNBC.
„Перспективите за четвъртото тримесечие очевидно все още по някакъв начин са повлияни от несигурността, която виждаме на макроикономическия и геополитическия фронт, имаме предстоящите избори в САЩ, което, разбира се, няма да бъде безпроблемно събитие“, каза той, тъй като печалбата на швейцарската банка за третото тримесечие разби прогнозите на анализаторите.
Според географската разбивка на UBS, САЩ се класифицират като ключовия регион, който се очертава като критичен за представянето на банката в управлението на глобалното богатство, реализирайки приходи от 2,84 милиарда долара през третото тримесечие.
„Ние очакваме, без значение кой ще спечели и резултата, някои пазарни движения. И остава да видим как ще реагират инвеститорите“, добави Ермоти.
Пазарите се подготвят, докато гласоподавателите се насочват към урните на 5 ноември, като САЩ държат както най-голямата резервна валута в света, така и най-голямата фондова борса по пазарна капитализация. Изборното безпокойство и очакванията за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ вече насочиха инвеститорите да се оттеглят към златото, което се повиши до нов рекорд в сряда. Другият актив-убежище, 10-годишните съкровищни облигации на САЩ, междувременно се отказаха от някои печалби рано в сряда, след като достигнаха тримесечен връх в началото на седмицата.
„Нито един от тези резултати за нас не е положителен растеж. По време на президентството на [Доналд] Тръмп виждаме това като инфлационно на фона на неговия фокус върху имиграцията и митата. Но не виждаме никакъв резултат като особено положителен за растежа. И затова облигациите се държат по този начин“, каза Арун Сай, старши стратег за множество активи в Pictet Asset Managemen, отбелязвайки, че пазарите са „оценили повече или по-малко цената на облигациите в президентството на Тръмп .”
Кандидатът на Демократическата партия и вицепрезидент Камала Харис се смята за духовен наследник на настоящия обитател на Белия дом Джо Байдън, чието икономическо наследство за един мандат беше определено от Закона за намаляване на инфлацията и Закона за чиповете и науката. Междувременно политиките за първи мандат на републиканския претендент и бивш президент Доналд Тръмп се помнят с промяната на търговските връзки с Китай чрез вълна от мита. Европейските лидери очакват известна степен на американски търговски протекционизъм, независимо кой надделява.
Заключени в напрегната надпревара, въпреки това и двамата номинирани вероятно ще прилагат политики, които задълбочават вече огромния бюджетен дефицит от $1,8 трилиона на САЩ, който според оценките на Международния валутен фонд може да достигне 7,6% от БВП на нстраната до края на годината.
Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че дефицитът може да възлезе на 2 трилиона долара през 2024 г. - което се равнява на 7% от БВП тази година - и 2,8 трилиона долара до 2034 г. „Общо казано, нашата загриженост е, че публичният дълг и държавният дълг се увеличават навсякъде по света“, отбеляза Ермоти. „Така че това не е само специфичен за САЩ въпрос. Вярвам, че ще трябва да анализираме точно ситуацията, когато тя дойде. И наистина не очаквам някаква промяна незабавно, но тя ще се прояви с течение на времето.
Финансовото регулиране вероятно ще бъде „по-активно и ангажирано“ в случай на победа на Харис, след като „засилен контрол, повишена намеса и натиск за разширяване на надзора върху небанковите финансови компании“, характеризира подхода на администрацията на Байдън към банкирането, Т. Роу Асоциираният анализатор на Price Гилад Фортганг отбеляза през септември.
Правителството на Байдън се зае с мини-банкова криза миналата година на фона на колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank. По това време Байдън призова регулаторите да възстановят предпазните мерки за банките с активи между 100 и 250 милиарда долара и да засилят надзора върху финансовите институции.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.