Износът на Китай е нараснал повече от очакваното през май

Износът на Китай е нараснал повече от очакваното през май

Износът на Китай през май е нараснал по-бързо от очакваното, докато вносът е бил по-малък от прогнозираното, показват данни на митниците, цитирани от Си Ен Би Си.

Износът на страната е нараснал със 7,6% в доларово изражение през май спрямо предходната година, надминавайки очакванията за ръст от 6%, според проучване на Ройтерс.

Вносът обаче се повиши с 1,8% през същия период, докато прогнозата на икономистите, анкетирани от Ройтерс, бе за ръст от 4,2%.

През април износът на Китай нарасна с 1,5% на годишна база, докато вносът се покачи с 8,4%. За първите пет месеца на годината износът, деноминиран в щатски долари, е нараснал с 2,7% спрямо предходната година, докато вносът се е увеличил с 2,9%.

Вносът и износът на Китай за САЩ и ЕС са намалели през това време, според изчисления на Си Ен Би Си на база официални данни. Но търговията с Асоциацията на страните от Югоизточна Азия се е увеличила, като износът на Китай за региона е нараснал с 4,1% на годишна база през периода януари-май, показват данните. Износът на Китай за Русия е спаднал през това време, докато вносът от Русия се увеличил със 7,5%.   

Износът на кораби от Китай почти се е удвоил през периода януари-май спрямо предходната година, докато износът на автомобили и интегрални схеми е нараснал с по 20%. Износът на редкоземни елементи, торове и мобилни телефони е намалял.

Като индикация за вътрешното търсене вносът на суров петрол в Китай се е променил малко през първите пет месеца на годината спрямо същия период на 2023 г. Страната е най-големият вносител на суров петрол в света.

Износът на Китай се задържа на високи нива въпреки търговското напрежение със САЩ и спомогна за подкрепата на общия икономически растеж.

Глобалните търговски ограничения обаче нарастват, като около 3000 бяха наложени миналата година срещу 1000 през 2019 г., преди пандемията от COVID-19, съобщи миналата седмица Международният валутен фонд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ