Китай и Индия ще допринесат за около 50% от глобалния икономически растеж през 2023 г.

Китай и Индия ще допринесат за около 50% от глобалния икономически растеж през 2023 г.

Международният валутен фонд повиши прогнозата си за икономическото представяне на Азиатско-тихоокеанския регион, заявявайки, че растежът на региона ще се дължи основно на възстановяването на Китай и „устойчивия“ растеж в Индия, предаде Си Ен Би Си.

Новота прогноза идва в момент, когато останалата част на света се подготвя за по-бавен растеж заради затегнатата парична политика на централните банки и последствията руската инвазия в Украйна.

Организацията прогнозира, че брутният вътрешен продукт на Азиатско-тихоокеанския регион ще нарасне с 4,6% тази година, което е с 0,3 процентни пункта по-високо от прогнозата й през октомври, става ясно от нейните регионални икономически перспективи за месец май, публикувани във вторник.

Подобрената перспектива на МВФ би означавала, че регионът ще допринесе за около 70% от глобалния растеж. Регионът регистрира ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 3,8% през 2022 г.

„Азия и Тихоокеанският регион ще бъдат най-динамичните от големите региони в света през 2023 г., основно водени от оживените перспективи за Китай и Индия“, се казва в доклада на МВФ.

„Двете най-големи нововъзникващи пазарни икономики в региона се очаква да допринесат около половината от глобалния растеж тази година, като останалата част от Азия и Тихоокеанския регион ще допринесат с допълнителна една пета“, се казва в съобщението.

На база отделни държави организацията повиши перспективите си за растеж за Китай, Малайзия, Филипините и Лаос съответно до 5,2%, 4,5%, 6% и 4%.

Въпреки че намали прогнозите си за растежа на Индия за цялата година, МВФ все още очаква икономиката на страната, която се очаква скоро да стане най-многолюдната в света, да нарасне с 5,9% през 2023 г.

Кришна Шринивасан, директор на отдела за Азия и Тихоокеанския регион на МВФ, призова централните банки в региона да наблюдават ценовата стабилност.

„Ние вярваме, че базовата инфлация е лепкава. Централните банки трябва да държат очите си върху инфлацията и да се справят с проблема директно, така че това, което казваме, е „по-високо за по-дълго“ за Азия“, каза Шринивасан, визирайки лихвите на централните банки.

По-бавен растеж за развитите икономики

Въпреки общия оптимизъм за региона, дължащ се най-вече на по-розовите перспективи за нововъзникващите пазари, МВФ понижи прогнозите си за Япония, Австралия, Нова Зеландия, Сингапур и Южна Корея.

„По-силното външно търсене от страна на Китай ще даде известна подкрепа на напредналите икономики в региона, но се очаква то до голяма степен да бъде компенсирано от съпротивлението от други вътрешни и външни фактори“, се казва в доклада на организацията.

Тя понижи прогнозите за растеж на Япония за 2023 г. до 1,3%, за да отрази „по-слабото външно търсене и инвестиции, както и ефекта от разочароващия растеж през последното тримесечие на 2022 г.“

Отслабването на вътрешното търсене в Австралия и Нова Зеландия от затягането на политиката на централните банки също се очаква да „намали перспективите за растеж“ тази година съответно до 1,6% и 1,1%, се казва в съобщението.

„Инфлационният натиск в развитите икономики в Азия се очаква да бъде по-устойчив от предвиденото в Световната икономическа перспектива от октомври 2022 г., тъй като наскоро ръстът на заплатите стана по-очевиден в Австралия, Япония и Нова Зеландия“, се казва в доклада на МВФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ