Икономиката на САЩ нарасна със скромните 1,1% през първото тримесечие

Икономиката на САЩ нарасна със скромните 1,1% през първото тримесечие

Икономиката на САЩ нарасна със скромните 1,1% през първото тримесечие

Икономическия растеж в САЩ се забави значително през първите три месеца на годината, тъй като повишаването на лихвените проценти и инфлацията натежаха върху икономиката, пише Си Ен Би Си.

Брутният вътрешен продукт на САЩ се повиши с 1,1% на годишна база през първото тримесечие, съобщи Министерството на търговията днес. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха ръст от 2%.

Този темп на растеж представлява забавяне в сравнение с четвъртото тримесечие, когато БВП се повиши с 2,6% на годишна база. За цялата 2022 г. икономиката на САЩ нарасна с 2,1%“

Докладът на Министерството на търговията също така показа, че индексът на цените на разходите за лично потребление, мярка за инфлация, която Федералният резерв следи отблизо, е нараснал с 4,2%. Очакванията бяха за увеличение от 3,7%.

Високата инфлация и бавният растеж понякога се описват като „стагфлация“, която характеризира икономиката на САЩ в края на 70-те и началото на 80-те години.

Данните идват в момент, когато Федералният резерв се стреми да забави икономика, за да смъкне инфлацията, която миналата година достигна най-високото си ниво от повече от 40 години.

В рамките на режима на затягане на паричната политиката, който започна през март 2022 г., централната банка на САЩ повиши основния си лихвен процент с 4,75 процентни пункта, извеждайки го до най-високото ниво от почти 16 години. Въпреки че инфлацията се понижи донякъде от своя пик от около 9% през юни 2022 г., тя остава доста над целта на Фед от 2%. На практика всички централни банкери споделят мнението, че инфлацията все още е твърде висока и че са нужни още повишения на лихвите, за да бъде поставена под контрол.

В същото време икономическият растеж беше засегнат от проблемите в банковия сектор, които вероятно ще окажат още по-голямо влияние върху икономиката в бъдеще. Тези два проблема – цикълът на повишаване на лихвените проценти на Фед и прогнозираната банкова криза, се очаква да насочат икономиката към рецесия по-късно тази година.

Потребителите обаче остават устойчиви и се очаква да използват излишните спестявания и покупателна способност, натрупани по време на пандемията, за да направят икономическото свиване по-кратко и плитко. Силният пазар на труда с ниво на безработица от 3,5% също се очаква да подкрепи растежа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ