Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай обеща "необходимите разходи" за постигане на икономически растеж
Китайските лидери обещаха в четвъртък да разположат „необходимите фискални разходи“, за да постигнат тазгодишната цел за икономически растеж от приблизително 5%, като признаха нови проблеми и повишиха пазарните очаквания за нови стимули в допълнение към мерките, обявени тази седмица, предаде Ройтерс.
Забележките бяха в официален прочит на месечна среща на Политбюро на Комунистическата партия. Срещата през септември обикновено не е форум за макроикономически дискусии, което предполага нарастващо безпокойство от забавянето на икономическия растеж.
Втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради рязък спад на пазара на имоти и крехко потребителско доверие, което разкри нейната прекомерна зависимост от износа във все по-напрегната световна търговска среда. Голям набор от икономически данни през последните месеци не отговарят на прогнозите, което поражда опасения сред икономистите, че целта за растеж е изложена на риск и че може да има по-дългосрочно структурно забавяне.
"Нови ситуации и проблеми" наложиха чувство за "отговорност и неотложност", съобщиха държавните медии, цитирайки срещата. Обещанията на Политбюро идват дни след като централната банка разкри най-агресивния си набор от мерки за облекчаване на паричната политика от пандемията насам, отбелязвайки намаляване на широк диапазон от лихвени проценти и инжектиране на ликвидност от 1 трилион юана във финансовата система, наред с други стъпки.
Отделно Bloomberg News съобщи, че Китай също обмисля инжектирането на до 1 трилион юана капитал в най-големите си държавни банки, за да увеличи капацитета им да подкрепят затруднената икономика, главно чрез издаване на нови специални държавни облигации. Акциите на китайските недвижими имоти скочиха с повече от 8% след новините, а техните "колеги" в Хонконг скочиха с 9%, което доведе до по-големи печалби на фондовия пазар. Доходността на юаните и китайските облигации също се повиши. Одобрението на Политбюрото на ККП за по-нататъшни стимули „представлява стратегическа промяна в макрополитиката, от политики на части към силно оркестриран пакет в правилната посока“, каза Брус Панг, главен икономист за Китай в Jones Lang LaSalle.
„Увеличаването на държавните разходи вероятно ще бъде достатъчно, за да предизвика обрат в бизнес доверието, пазарните настроения и икономическите дейности, помагайки на Китай да навакса потенциалния растеж на тенденцията.“ Страната ще използва добре своите свръхдълги специални суверенни облигации и специални облигации на местното правителство, за да подкрепи държавните инвестиции, обеща Политбюро на ККП. Той също така обеща да повиши доходите за групите с ниски и средни доходи и да подкрепи потреблението, както и да подобри политиките за подпомагане на раждаемостта.
„Понижаващата се инфлация и намаляването на задлъжнялостта на частния сектор означават, че намаляването на лихвените проценти само по себе си няма да повиши драматично вътрешното търсене“, каза анализаторът на Capital Economics Джулиан Еванс-Причард. „Това би изисквало по-съществена фискална подкрепа. Има някои намеци за това в комюникето.“ Необходима е политика за спиране на спадовете на пазара на имоти, докато строителството на нови търговски жилища трябва да бъде „стриктно контролирано“.
Китай ще отговори на тревогите на хората, ще коригира политиките за ограничаване на жилищата и ще намали съществуващите лихви по ипотечните кредити, за да даде тласък на изграждането на нов модел за развитие на имоти. Както беше отбелязано от управителя на централната банка Пан Гуншън във вторник, висши политици казаха, че Китай ще намали съотношението на задължителните резерви и ще приложи "силови" намаления на лихвените проценти. Обикновено за заседанията на Политбюро не бяха обявени конкретни стъпки и нямаше подробности за размера на допълнителния стимул, който се разработва. Длъжностни лица повториха ангажимента си да въведат закон в подкрепа на частния сектор, без да казват кога законът ще излезе.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.