Новата икономика: Митата на Тръмп заплашват да преобърнат глобалния икономически ред

Новата икономика: Митата на Тръмп заплашват да преобърнат глобалния икономически ред

Решението на американския президент Доналд Тръмп през уикенда да наложи мита на Канада, Мексико и Китай заплашва да разбие глобалната търговска система и световния икономически ред, който някога се въртеше около американската икономика, ценяща отворените инвестиции и свободните пазари.

Скоростта и обхватът на вносните мита, които Тръмп разкри в изпълнителни заповеди в събота, предизвикаха широка критика от много законодатели, икономисти и бизнес групи. Те предупредиха, че митата, които бяха наложени в отговор на опасенията на Тръмп относно контрабандата на фентанил и нелегалната имиграция, могат да разпалят инфлацията, да парализират американските индустрии и да превърнат Китай в още по-мощен глобален търговски център.

В неделя гТръмп защити митата, като същевременно призна, че може да има някои негативни последици.

„Ще има ли някаква болка? Да, може би (а може би не!)“, написа Тръмп в социалните мрежи.

Изпълнителните заповеди означават, че от понеделник всички стоки, внесени в САЩ от Канада и Мексико, ще бъдат обект на 25-процентно мито, с изключение на канадските енергийни продукти, за които налогът е от 10%. Всички китайски стоки също ще бъдат изправени пред 10-процентно мито.

Канада и Мексико обещаха да отвърнат бързо със собствени мита, а Китай заяви, че ще предприеме неуточнени „контрамерки“, за да защити интересите си.

Говорейки за NewsNation в неделя, старшият търговски съветник на Тръмп – Питър Наваро, каза, че е малко вероятно митата да бъдат спрени в последния момент.

„Мащабът на този конкретен проблем е огромен“, каза Наваро. „Време е да спрем касапницата“, добави той, визирайки многото смъртни случаи в САЩ, свързани с употребата на фентанил.

Въпреки че митата на Тръмп бяха ясно начертани в продължение на месеци, те бяха по-широки, отколкото много анализатори очакваха. Висшите икономически съветници на президента, включително министърът на финансите Скот Бесент, защитиха употребата на мита, но предложиха те да бъдат използвани като инструмент за преговори или да бъдат въведени постепенно, за да се даде време на бизнеса да се приспособи.

Но Тръмп не се поколеба да използва митата като оръжие срещу най-големите търговски партньори на Америка, налагайки такси, които ще засегнат вноса всичко - от авточасти до авокадо, пише Алън Рапепорт за „Ню Йорк таймс“.

Икономисти казаха, че болката от ескалиращата търговска война може да дойде под формата на по-бавен икономически растеж и по-високи цени.

„Произтичащият скок на инфлацията в САЩ от тези мита и други бъдещи мерки ще дойде дори по-бързо и ще бъде по-голям, отколкото първоначално очаквахме“, каза Пол Ашуърт, старши икономист за Северна Америка в Capital Economics.

Тръмп използва рядко прилаган закон за националната сигурност, известен като Закон за международните извънредни икономически правомощия, за да оправдае правно налагането на мита на страни, които имат търговски споразумения със Съединените щати.

По време на първия си мандат Тръмп настоя за пренаписване на Северноамериканското споразумение за свободна търговия, което той беше критикувал като „най-лошата“ търговска сделка някога, и в крайна сметка подписа Споразумението между Съединените щати, Мексико и Канада. Той също така постигна търговска сделка с Китай, която изискваше Пекин да закупува определено количество продукти от Съединените щати. Тези обещания останаха неизпълнени.

Правната обосновка на Тръмп за митата вероятно ще бъде оспорена в американските съдилища. Това може също така да разубеди други страни да преговарят за търговски споразумения със Съединените щати от страх, че президентът може произволно да ги отмени, като използва извънредните си правомощия.

„Ако президентът може с едно движения на химикалка и без основателна причина напълно да преобърне северноамериканска верига за доставки, която съществува от повече от 30 години, защо чуждо правителство ще е готово да изразходва целия политически капитал, необходим за навлизане в търговско споразумение?“ каза Скот Линчиком, вицепрезидент по икономика и търговия в Cato Institute – мозъчен тръст, който подкрепя свободната търговия.

Линчиком добави, че облакът от несигурност, който Съединените щати хвърлят над международната търговия, е в полза само на Китай, който републиканците и демократите до голяма степен смятат за икономически противник.

Тръмп вече заплаши да наложи универсални мита върху целия внос, заедно с допълнителни налози върху Европейския съюз. Тези ходове биха могли да насърчат повече страни да задълбочат икономическите връзки с Китай. Въпреки че митата могат да засегнат и без това отслабената икономика на Китай, прекъсването на веригите за доставки в САЩ и плановете на Тръмп да се откаже от инвестициите в чиста енергия и електрически превозни средства в крайна сметка могат да бъдат от полза за втората по големина икономика в света.

„Пекин отдавна търси начини да вбие клинове между Съединените щати и техните съюзници, а митата върху най-близките партньори на Америка правят това много по-лесно“, каза Джонас Нам, професор в Училището за напреднали международни изследвания на „Джонс Хопкинс“ и бивш индустриален икономист в администрацията на Байдън

На теория Конгресът може да се опита да предприеме действия за отмяна на митата, но изглежда няма политическа воля за подобно действие.

Демократите, които също са склонни да приемат протекционистични търговски мерки, критикуваха действията на Тръмп като безразсъдни, но в момента те имат малко влияние, тъй като са малцинство в Конгреса. Сенатор Чък Шумър, демократ от Ню Йорк и лидер на малцинството на демократите в Сената, каза, че „би било хубаво, ако Доналд Тръмп може да започне да се фокусира върху намаляването на цените, вместо да ги кара да се покачват“.

Повечето републикански законодатели, които традиционно изпитват дълбока загриженост относно митата, мълчаха или демонстрираха подкрепа за действията на Тръмп. Сред малкото несъгласни беше сенатор Ранд Пол, републиканец от Кентъки.

„Консерваторите някога се обединиха срещу новите данъци“, написа Пол в социалните мрежи. „Облагането на търговията ще означава по-малко търговия и по-високи цени.“

Представителят Дон Бейкън от Небраска, който представлява район, спечелен от Камала Харис миналата година и остава един от най-уязвимите републиканци в Камарата, също изрази скептицизъм по отношение на политиката на Тръмп. Той каза, че е объркан относно използването на мита за преговори за по-добра търговска сделка с Канада.

„Вече имахме търговско споразумение и това беше добро търговско споразумение“, каза той по Си Ен Ен. „Ще видим какви са въздействията през следващите няколко седмици, може би това е шанс да преосмислим“, добави той.

Бейкън не критикува Тръмп директно, но се опита да предложи някои внимателно формулирани съвети. „Бих предложил да се съсредоточим върху Китай и Русия“, каза той.

Реакцията от страна на основните индустриални групи, които се подготвят за митата, не беше толкова сдържана. Американските спиртни напитки, автомобили и селскостопански продукти са мишени за отмъщение от Канада, Мексико и Китай, а ответните мита могат да нанесат удар на икономиката на САЩ.

Големи лобистки групи призоваха администрацията на Тръмп да обмисли други начини за справяне с проблемите, свързани с границите и фентанила, и предупредиха, че митата само ще навредят на американските работници и предприятия.

„В крайна сметка производителите ще поемат тежестта на тези мита, подкопавайки способността ни да продаваме продуктите си на конкурентна цена и излагайки на риск работните места в САЩ“, каза Джей Тимънс, президент и главен изпълнителен директор на Националната асоциация на производителите.

Представители на селскостопанските предприятия, които бяха сред най-силно засегнатите по време на търговските войни през първия мандат на Тръмп, предупредиха в неделя, че Тръмп е поставил сектора в „трудно положение“.

„Семействата във ферми отговарят на призива да изхранват семействата на Америка и света, а митата и обещаното отмъщение ще поставят допълнителен стрес върху поминъка им“, каза Зипи Дювал, президент на Федерацията на американското фермерско бюро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ