Китай разкри широкомащабни мерки за стимулиране на икономиката

Китай разкри широкомащабни мерки за стимулиране на икономиката

Китайската народна банка обяви във широкообхватни парични стимули и мерки за подкрепа на пазара на имоти, за да съживи икономика, бореща се със силен дефлационен натиск, пише Ройтерс.

По-широкият от очакваното пакет бележи последния опит на китайските власи да възстановят доверието във втората по големина икономика в света след множество разочароващи данни през последните месеци.

Но анализаторите отбелязаха липсата на каквито и да било политики, насочени към подкрепа на реалната икономическа активност. Като се има предвид слабото търсене на кредити от бизнеса и потребителите, може да са необходими повече фискални стимули, за да допълнят действията, обявени от Китайската народна банка за връщане на растеж на икономиката към тазгодишната цел от приблизително 5%.

„Това е най-значимият пакет от стимули на КНБ от първите дни на пандемията“, каза анализаторът на Capital Economics Джулиан Евънс-Причард.

Китайските акции и облигации се повишиха, а азиатските акции достигнаха 2-1/2 годишни върхове, тъй като гуверньорът Пан Гуншън обяви планове за намаляване на разходите по заеми и инжектиране на повече ликвидност в икономиката, както и за облекчаване на тежестта за домакинствата при изплащане на ипотеки.

Пан каза на пресконференция, че в близко бъдеще централната банка ще намали количеството пари в брой, което банките трябва да държат като резерви - коефициент на задължителни резерви (RRR), с 50 базисни пункта.

Това ще освободи около 1 трилион юана (142 милиарда долара) за нови заеми. В зависимост от ситуацията с ликвидността на пазара по-късно тази година, RRR може да бъде допълнително намален с 0,25-0,5 процентни пункта, каза Пан.

КНБ също така ще намали седемдневния репо лихвен процент с 0,2 процентни пункта до 1,5%. Лихвеният процент по средносрочното кредитиране ще се понижи с около 30 базисни пункта, а основните проценти по заемите - с 20-25 базисни пункта.

„Ходът вероятно идва твърде късно, но е по-добре късно, отколкото никога“, каза Гари Нг, старши икономист в Natixis.

„Китай се нуждае от среда с по-ниски лихви, за да повиши доверието.“

Пан не уточни кога ходовете ще влязат в сила.

Мерки за имотната криза

Пакетът за подкрепа на пазара на имоти включва намаление с 50 базисни точки на средните лихвени проценти за съществуващи ипотеки и намаляване на изискването за минимална първоначална вноска до 15% за всички видове жилища, наред с други мерки.

Пазарът на имоти в Китай е в сериозен спад след пика си през 2021 г. Поредица от строителни предприемачи изпаднаха в неизпълнение, оставяйки след себе си големи запаси от нежелани апартаменти и тревожен списък от незавършени проекти.

В отговор Пекин премахна много ограничения за закупуване на жилища и рязко понижи лихвите по ипотечните кредити и изискванията за първоначална вноска, но досега не успя да съживи търсенето или да спре спада на цените на жилищата, които паднаха с най-рязкото темпо от повече от девет години през август.

Имотната криза натежа тежко върху икономиката и осакати доверието на потребителите, като се има предвид, че 70% от спестяванията на домакинствата са паркирани в недвижими имоти.

КНБ също така представи два нови инструмента за стимулиране на капиталовия пазар.

Първата - суап програма с първоначални размери от 500 милиарда юана, позволява на фондове, застрахователи и брокери по-лесен достъп до финансиране с цел закупуване на акции. Вторият е под формата на до 300 милиарда юана евтини заеми от КНБ на търговските банки, за да им помогне да финансират покупки на акции и обратно изкупуване на други предприятия.

Без базука

Икономическите данни за август като цяло не оправдаха очакванията, добавяйки спешност към нуждата от повече подкрепа от властите.

От фискална гледна точка местните правителства ускориха издаването на облигации, за да помогнат за финансирането на инфраструктурни проекти, но анализаторите казват, че може да са необходими повече.

„Необходима е агресивна фискална политика, за да се инжектира истинско икономическо търсене“, посочиха анализатори от ANZ в бележка относно ходовете на КБН, които те описаха като „далеч от парична базука“.

Инвестиционните банки, включително Goldman Sachs, Nomura, UBS и Bank of America, наскоро намалиха своите прогнози за растеж за 2024 г.

Последните китайски мерки идват, след като по-рано този месец Федералният резерв на САЩ обяви значително намаление на лихвите, позволявайки на КНБ да облекчи паричните условия, без да оказва твърде голям натиск върху юана.

„Все още има място за по-нататъшно облекчаване през следващите месеци, тъй като повечето глобални централни банки сега са в траектория на намаляване на лихвите“, каза Лин Сонг, главен икономист за по-голям Китай в ING.

„Ако видим и голям тласък на фискалната политика, инерцията може да се възстанови към четвъртото тримесечие.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ