Байдън предлага забрана на китайски автомобили по пътищата в САЩ чрез контрол върху софтуера

Байдън предлага забрана на китайски автомобили по пътищата в САЩ чрез контрол върху софтуера

Министерството на търговията на САЩ предложи забрана на ключови китайски софтуери и хардуери в свързани превозни средства по американските пътища поради опасения за националната сигурност – ход, който ефективно би забранил почти всички китайски автомобили на пазара в САЩ, предаде "Ройтерс"

Планираният регламент ще принуди в следващите години американските и други големи автомобилопроизводители да премахнат ключови китайски софтуери и хардуери от превозни средства в САЩ. Администрацията на Байдън изрази сериозни опасения относно събирането на данни от китайски компании за американски шофьори и инфраструктура чрез свързани автомобили, както и за потенциална чуждестранна манипулация на превозни средства, свързани с интернет и навигационни системи. Белият дом разпореди разследване на потенциалните опасности през февруари.

Забраните ще попречат на китайски автомобилопроизводители да тестват самоуправляващи се коли по пътищата в САЩ и ще се разширят върху софтуер и хардуер, произведени от други чуждестранни противници на САЩ, включително Русия. „Когато чуждестранни противници създават софтуер за автомобил, това означава, че той може да се използва за наблюдение или дистанционно управление, което застрашава поверителността и безопасността на американците на пътя,“ заяви министърът на търговията Джина Раймондо.

„В екстремна ситуация, чуждестранен противник може да изключи или да поеме контрол върху всички техни превозни средства, опериращи в САЩ, едновременно, предизвиквайки катастрофи и блокиране на пътищата.“

Почти всички нови автомобили и камиони се считат за „свързани“ чрез вграден мрежов хардуер, който позволява достъп до интернет и споделяне на данни с устройства както вътре, така и извън превозното средство.

Високопоставен представител на администрацията потвърди, че предложението ефективно ще забрани всички съществуващи китайски леки автомобили и камиони на пазара в САЩ, но добави, че китайските автомобилопроизводители ще имат възможност да поискат „специфични разрешения“ за изключения.

Съединените щати разполагат с достатъчно доказателства за предварително поставен зловреден софтуер от Китай в ключова американска инфраструктура, заяви съветникът по националната сигурност на Белия дом, Джейк Съливан, по време на същия брифинг.

„С потенциално милиони превозни средства на пътя, всяко с живот от 10 до 15 години, рискът от прекъсване и саботаж нараства значително,“ каза Съливан.

Миналия месец китайското посолство във Вашингтон критикува планираните действия за ограничаване на китайския износ на автомобили към САЩ: „Китай призовава САЩ да се придържат стриктно към пазарните принципи и международните търговски правила, и да създадат равнопоставени условия за компаниите от всички държави. Китай ще защитава твърдо своите законни права и интереси.“

Предложението предвижда забраните за софтуер да влязат в сила за моделната година 2027, докато хардуерната забрана ще влезе в сила през моделната година 2030 или през януари 2029.

Министерството на търговията дава 30 дни за обществено обсъждане на предложението и се надява да го финализира до 20 януари. Правилата ще се прилагат за всички пътни превозни средства, но ще изключват селскостопански или минни превозни средства, които не се използват по обществени пътища.

Алиансът за автомобилни иновации, група, представляваща големи автомобилопроизводители, включително General Motors, Toyota, Volkswagen и Hyundai, предупреди, че промяната на хардуера и софтуера ще отнеме време. Групата отбеляза, че хардуерът и софтуерът за свързани автомобили се разработват по целия свят, включително в Китай, но не успя да уточни до каква степен китайските компоненти са разпространени в моделите в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ