Китай търси нови двигатели на растежа след съмнения дали ще достигне 5% до края на годината

Китай търси нови двигатели на растежа след съмнения дали ще достигне 5% до края на годината

Според представители на Агенцията за икономическо планиране и на Министерството на финансите Китай не планира допълнителни стимули за втората половина на годината. Втората по големина икономика в света нарасна с точно 5% през първата половина на годината, като продажбите на дребно се забавиха до 2% на годишна база през юни. Тези официални данни породиха опасения дали Китай ще успее да постигне целта си за целогодишен растеж от около 5%, предаде CNBC.

Когато тази седмица бяха запитани за плановете за стимулиране на икономиката през втората половина на годината, официалните лица потвърдиха съществуващите мерки и подчертаха по-дългосрочните цели за развитие на съвременни технологии и други "нови двигатели на растежа".

Икономиката е изправена пред предизвикателства не само от външната среда, но и от структурната трансформация - "болка, която трябва да се изпита в процеса на постигане на висококачествено развитие", заяви Джао Ченсин, заместник-директор на Националната комисия за развитие и реформи, пред репортери в четвъртък на мандарин, преведен от CNBC.

От друга страна, той изтъкна растежа на новите технологии, като например електрическите автомобили, и как китайските предприятия разширяват дейността си на развиващите се пазари.

Това последва коментарите в сряда на Лин Дзечан, директор на отдела за общи въпроси в Министерството на финансите, че фискалната политика за годината е била обявена малко след "двете сесии". Това е годишната парламентарна среща, която се провежда през март.

Двете пресконференции последваха редовното заседание на висшето ръководство, наречено Политбюро, във вторник, и дългоочаквания Трети пленум миналия месец, който определи икономическата програма за следващите няколко години. Официалните отчети от двете срещи не показаха съществени промени в политиката.

Чжао посочи, че Третият пленум на високо равнище, проведен в средата на юли, е призовал за постигане на целогодишните икономически цели, а агенцията ще работи усилено за изпълнение на политическите планове на Политбюро. Той отбеляза и ускореното изпълнение на програми като свръхдългосрочните държавни облигации и планираните разходи на централното правителство.

Миналата седмица Националната комисия за развитие и реформи и Министерството на финансите обявиха, че в опит да се стимулира потреблението, 300 млрд. юана (41,5 млрд. долара) в свръхдългосрочни облигации ще бъдат използвани за субсидиране на модернизацията на оборудването на предприятията и за закупуване на уреди и автомобили от потребителите.

Китай ще постави "насърчаването на потреблението в по-важна роля", заяви в четвъртък пред репортери на мандарин Юан Да, заместник-генерален секретар на Националната комисия за развитие и реформи, в превод на CNBC.

В допълнение към програмата за размяна на стоки, той изложи подкрепата за потреблението в категории като образование, грижи за възрастни хора, грижи за децата, домакинство, туризъм и спорт. Той повтори, че властите ще работят за "здравословното" развитие на недвижимите имоти и осигуряването на доставката на предварително продадените апартаменти.

Юан и другите служители на централното правителство не споменават за ваучери за потребление. Само местните власти са предприели такива конкретни мерки.

Така например град Луан в провинция Анхуей обяви в четвъртък, че издава талони за 1,5 млн. юана за отстъпки при хранене в ресторанти, 3 млн. юана за покупка на стоки за дома и 3 млн. юана за покупка на автомобили.

За разлика от раздаването на помощи в САЩ по време на пандемията, континентален Китай се противопоставя на мащабното раздаване на ваучери за потребление, въпреки многото призиви към Пекин да го направи.

"Те разглеждат дългосрочната траектория и прехода на китайската икономика, докато според мен правилното лекарство е наистина краткосрочно. Те не са фокусирани върху това", заяви в четвъртък в предаването "Squawk Box Asia" на CNBC Кейу Джин, доцент по икономика в London School of Economics.

"Мисля, че проблемът в момента е, че те правят икономии по време на спад, наистина, знаете, правителството текущо съкращава, намалява заплатите, а след това, знаете, повишава данъците и правителствените разходи, без да компенсира", каза тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ