Къде влагат богатството си китайските милионери?

Къде влагат  богатството си китайските милионери?

Според прогнозите в неотдавнашен доклад на Knight Frank за богатството на Китай, населението на свръхбогатите хора с нетно състояние от поне $30 млн. , се очаква да се увеличи с почти 50% в рамките на няколко години. В момент, когато китайската икономика е изправена пред насрещен вятър и растежът се забавя, къде влагат богатството си ултрабогати китайци, чиито брой се очаква да нарасне до 144 897 до 2028 г. от 98 551 през 2023 г.?

Настоящата инвестиционна насока на богатите китайци е „консервативна“, като средствата им се насочват към международни активи на фона на забавящата се китайска икономика, повлечена от затрудненото развитие на сектора на недвижимите имоти, заявиха пред CNBC мениджъри на богатства. Въпреки това пазарът на имоти от висок клас в страната остава предпочитан актив.

Луксозни недвижими имоти

„Наблюдава се забележимо увеличение на сделките в сектора на луксозните имоти в Шанхай“, казва Джеймс Макдоналд, ръководител на отдела за проучвания в Китай в световната фирма за недвижими имоти Savills, като обяснява това с неотдавнашното облекчаване на политиката от страна на правителството.

Китай облекчи няколко ограничения за закупуване на имоти, което доведе до увеличаване на броя на пусканите на пазара нови имоти от висок клас в централните части на града, с което се отговори на затрудненото търсене, добави той.

През май правителството намали броя на годините, през които хората трябваше да плащат данъци в Шанхай, преди да могат да закупят имот, от пет на три. Коефициентът на първоначалната вноска за купувачите, които купуват за първи път, също беше намален от 30% на 20%.

лица с високи доходи и богати семейства през последните години поради тяхната рядкост, казва Сам Сие, ръководител на отдела за проучвания на CBRE в Китай.

Според данните, предоставени от Сие, обемът на сделките с новопостроени резиденции на цена от минимум 2,75 млн. долара за единица е нараснал с 38% на годишна база през първото тримесечие на 2024 г. Сие отбеляза, че 40% от тези купувачи са били местни жители на Шанхай.

Луксозните проекти като Arbour в богатия търговски квартал на Шанхай Xin Tian Di, The Bund Garden на Greentown и Shanghai Arch във финансовия квартал Lujiazui се разпродадоха веднага след пускането им в експлоатация, заяви ръководителят на отдела за проучвания в Азиатско-тихоокеанския регион на Knight Frank Кристин Ли. Въпреки това китайският пазар на луксозни имоти все още е концентриран предимно в централните райони на градовете от първо ниво, каза Ли.

"В настоящата ситуация луксозните жилища в Шанхай представляват ценни активи за запазване на богатството и ликвидността, особено за хората с изключително висока нетна стойност“, казва Стивън Пау, главен инвестиционен директор в Hefeng Family Office.

Други местни инвестиционни класове, като например по-широкият пазар на имоти и акциите, листвани в Китай, не са толкова популярни сред ултрабогатите лица, заявиха експерти пред CNBC.

Отвъдморски активи

„Китайските клиенти традиционно са с превес на недвижимите имоти и акциите на родния пазар“, каза Ник Сяо, главен изпълнителен директор на базирания в Хонконг многофамилен офис Hywin International.

Но тези заможни китайски инвеститори са започнали да приемат все по-широк и разнообразен набор от класове активи, включително валути, частни кредити, частни капиталови инвестиции, американски държавни ценни книжа и акции на развитите пазари, каза Сяо пред CNBC.

„За много китайски клиенти американските и японските акции предлагат участие в сектори с висок растеж и светски тенденции, които няма да се обърнат в близко бъдеще“, каза той. Държавните ценни книжа на САЩ им помагат да си осигурят исторически високата доходност, а глобалният частен капитал осигурява ниво на диверсификация в допълнение към експозицията на публичните пазари, добави Сяо.

Това контрастира с по-диверсифицирания инвестиционен подход на богатите хора в други части на света, които често са склонни да разпределят средства във взаимни фондове и портфейли с различни активи“, казва той.

В сравнение с колегите си по света, богатите китайски инвеститори са разпръснали богатството си в твърде много банки и брокери, без да имат консолидиран преглед за измерване на резултатите, подчерта Сяо. 

„Някои китайски клиенти се затрудняват да избират от безбройните стратегии на хедж фондовете в международното пространство поради липса на умения“, каза той. Други все още не са успели да управляват рисковете с по-всеобхватен преглед - включвайки макро, геополитически и секторни аспекти в инвестиционните си решения.

Това разминаване в инвестиционното поведение подчертава различния начин на мислене и склонност към риск на инвеститорите от континентален Китай в сравнение с техните международни колеги, каза Пау.

„Първата група [е] по-склонна към запазване на капитала и генериране на стабилен доход, докато втората е склонна да възприема по-балансиран и диверсифициран подход към управлението на богатството.“

По подобен начин Пау отбеляза, че притокът на парични средства към международни активи от страна на богати китайци се изразява в увеличаване на разпределените средства чрез квалифицирани местни институционални инвеститори и квалифицирани местни дружества с ограничена отговорност. QDII е схема, която позволява на финансовите институции да инвестират в ценни книжа извън Китай. QDLP е програма, която позволява местният юан да бъде конвертиран в чуждестранни валути за инвестиции в чужбина.

„Това е в съответствие с общата тенденция на отбранителност на инвеститорите“, каза Пау, като добави, че заможните китайци са консервативни поради несигурността във вътрешната икономика, както и в по-широката геополитическа среда.

Пау отбеляза, че богатите китайци се насочват към запазване на капитала и към продукти с по-висока доходност и нисък риск, като например американски държавни ценни книжа, особено след като са претърпели загуби в недвижимите имоти и националните акции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ