КНСБ: Стоки от малката потребителска кошница са поскъпнали с до 120%

КНСБ: Стоки от малката потребителска кошница са поскъпнали с до 120%

Стоките, които в момента българите купуват най-масово, са поскъпнали с много по-висок процент от средните нива на инфлация - между 50% и 120  на сто. Това съобщи пред БНТ Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Потреблението на българина, в неговата масова част е ориентирано към стоки и услуги от малката потребителска кошница. Характерното за поведението на икономическите субекти, е че когато им намалява покупателната способност, те се ориентират точно към такива стоки - хляб, сирене, кисело мляко, яйца. Точно тези, които поскъпват с доста повече от средната инфлация, обясни Костов.

Според него  средните доходи в България не водят до среден стандарт на живот за българина, обясни още синдикалистът. По думите му в сравнение с повечето държави в Европа у нас ръстът при доходите е с по-нисък темп.

От КНСБ продължават да настояват за повишаване на минималната работа заплата на 850 лева от 1 юли 2023 година, както и повишаването й до хиляда лева от 1 януари 2024 година. За да бъдат заложени тези промени, максимално бързо трябва да бъде приет бюджетът за тази година, напомни Любослав Костов. Заради закона за удължено действие на бюджета от миналата година, никъде няма ръст на доходите в държавния сектор, а в други сектори заплатите са замразени, обясни още икономическият експерт на КНСБ. По думите му в момента бизнесът е по-добър работодател от държавата.

Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек, живеещ сам, е 1351 лева, показва  последното  проучване  на КНСБ, оповестено вчера. Общата стойност на месечната издръжка на тричленно семейство с дете пък е 2432 лева. От КНСБ отчитат, че доходът, необходим за издръжка, нараства с 2,4% на тримесечна база и 17,7% на годишна база.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ