Кофас понижи под 2% прогнозата си за растежа на световната икономика догодина

Кофас понижи под 2% прогнозата си за растежа на световната икономика догодина

Кофас понижи под 2% прогнозата си за растежа на световната икономика догодина

Кофас понижи прогнозата си за световния икономически растеж през следващата година – той ще бъде под 2%, колкото бе през 2001-а, 2008-а, 2009-а, и 2020 г., като перспективите за Европа са най-мрачни.

Енергийната криза се задълбочава и Старият континент се подготвя за нови мерки, които ще се отразят на съвкупния БВП.

„В България ситуацията е още по-нестабилна предвид политическите и социални рискове, които наблюдавам от месеци. Енергийната несигурност в страната ще повлияе негативно върху бизнеса, а ефектите ще се усетят през 2023 г.“, твърди Пламен Димитров, управител на Кофас България.

Растящата инфлация в развитите и нововъзникващи икономики принудиха централните банки да се намесят на пазарите с по-агресивни мерки по отношение на паричната политики и невиждани през последното десетилетие нива на основните лихвени проценти, които застрашават глобалния растеж и финансовата стабилност. Те помрачиха и перспективите пред световния строителен сектор. Цените на индустриалните метали и дървесината спадат съответно с 20% и 60% от началото на годината, което предизвика експертите от Кофас да понижат рейтинга на тези сектори в няколко географски области. Компанията понижи очакванията си за общо 49 сектора на икономиката, сред които са металургията и химическата промишленост.  

Макар че централните банки са решени да се борят с инфлацията със всички възможни механизми, много от тях са изправени пред конфликт с фискалната политика на съответната страна. Националните правителства, борейки се срещу свиването на активността, действително увеличиха подкрепата на бизнеса и домакинствата. Резултатът ще бъде потенциално голям риск за публичните финанси -  увеличаване на публичния дефицит и рязко нарастване на разходите за финансиране, коментират от Кофас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ