Кои европейски държави ще пострадат най-силно от американските мита?

Кои европейски държави ще пострадат най-силно от американските мита?

Една пета от износа на Европейския съюз е насочен към САЩ, което означава, че всяка промяна в американската митническа политика е от решаващо значение за икономиките в блока. Най-силно изложени на риск от новите американски мита са Германия и Ирландия. Докато митата върху автомобилния сектор вече нанасят сериозен удар на германската икономика, потенциалното драстично увеличение на тарифите върху фармацевтичните продукти би  могло да засегне Ирландия още по-тежко, пише Euronews. 

Според информация от Брюксел, в хода на преговорите за ново търговско споразумение между ЕС и САЩ се обсъжда възможността за въвеждане на мита до 200% върху фармацевтичните продукти – сектор, който е ключов за Ирландия.

Неравномерно разпределение на икономическите щети

След като САЩ наложиха 25% мито върху автомобилния внос през април, Германия се очерта като европейската държава в най-голям риск. Изчисленията на брюкселския мозъчен тръст Bruegel показват, че в дългосрочен план тези мита могат да струват на Германия 0.4% от БВП. Ирландия също е под заплаха, особено ако фармацевтичната индустрия бъде обложена допълнително. Освен нея, Дания, Белгия и Словения също са в риск, тъй като значителна част от техния износ към САЩ е свързан с лекарства.

Според анализ на Oxford Economics, митата сами по себе си могат да намалят общия обем на търговията на ЕС с около 8% през следващите пет години. Най-силно застрашени са страните с най-висока стойност на износа за американския пазар – Германия, Ирландия, Италия, Франция и Нидерландия. За Германия, където 22.7% от общия износ е насочен към САЩ, последиците ще бъдат особено осезаеми. 

Moody’s Ratings предвижда, че икономическият растеж на страната ще се забави чувствително през второто и третото тримесечие на годината. Освен това страни като Австрия и някои от Централна и Източна Европа също ще бъдат засегнати поради тясната си интеграция в германските производствени вериги.

Фармацевтичният сектор – следващата потенциална жертва

Фармацевтичната индустрия е един от водещите високотехнологични сектори в Европа, допринасящ с 311 милиарда евро към брутната добавена стойност и осигуряващ 2.3 милиона работни места. САЩ са най-големият потребител на фармацевтични продукти в света, а повече от една трета от износа на лекарства и други медицински продукти от ЕС е насочен именно натам.

Ако САЩ наложат мита от 25% върху фармацевтичните стоки, най-силно засегнати ще бъдат по-малки икономики като Дания, Белгия, Словения и особено Ирландия, където фармацевтичният износ представлява близо 55% от общия експорт. Търговията с САЩ генерира цели 18% от БВП на страната. Според анализите на BCA Research, въздействието върху ирландската икономика може да доведе до намаление на растежа ѝ с между 4% и 5% в дългосрочен план.

Политически и стратегически измерения на митата

Доналд Тръмп обяви, че се обсъжда въвеждане на 200% мита върху вносните фармацевтични продукти, макар да не предостави конкретни подробности. Някои анализатори смятат, че такава стъпка е малко вероятна поради риска от значително повишаване на цените на здравеопазването в САЩ – тема, която е от особено значение за американските избиратели.

Вместо това, тези заплахи се тълкуват като натиск върху чуждестранните фармацевтични компании да намалят цените и да инвестират във вътрешно производство в САЩ. Очаква се компаниите да увеличат преките си инвестиции в американски производствени мощности, като по този начин се доближат до потребителите си и ограничат риска от бъдещи мита.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи