Комисия гласува на първо четене държавата да може да поема контрола над "Лукойл Нефтохим"

Комисия гласува  на първо четене държавата да  може да поема контрола над Лукойл Нефтохим

Комисия гласува на първо четене държавата да може да поема контрола над "Лукойл Нефтохим"

Депутатите от парламентарната Комисия по икономика одобриха днес на първо четене законопроект, с който се позволява българското правителство при необходимост да поеме оперативния контрол върху рафинерията  "Лукойл Нефтохим" или други дружества от енергийния сектор, свързани с националната сигурност.

Проектът предвижда надзор над целия сектор "Петрол и петролни продукти", който ще се осъществява от търговски управител, назначен от министъра на икономиката при преценка на необходимостта от консултативния съвет на министерството, обясни вносителят на законопроекта и председател на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров.

"Става дума само за оперативно управление. Този търговски управител се назначава за определен срок - 6 месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно - пак за 6 месеца", добави Димитров.

Министърът на икономиката Никола Стоянов подкрепи законопроекта. Той обаче бе приет с уговорката за промени в рамките на две седмици до второто гласуване в комисията. 

"Лукойл Нефтохим" е работила през миналата година с 50 процента неруски петрол. Това стана ясно от думите на директора на Агенция "Митници" Павел Геренски по преме на днешното заседание на парламентарната енергийна комисия.

Служебният заместник-министър на финансите Людмила Петкова каза обаче, че има опасност рафинерията да спре работа, ако се забрани тя да изнася остатъчните продукти, преработени от руски петрол, защото тя няма къде да ги съхранява.

Според  председателя на енергийната комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Делян Добрев обаче, че от суровия петрол излизат 50 процента бензин, 35 на сто дизел, а останалите продукти са около 15 процента.

."Към днешна дата рафинерията работи с малко над 88 процента руски петрол. За миналата годината това количество е 50 на сто", обясни Добрев. 

Според председателя на енергийната комисия в Народното събрание и депутат от парламентарната група на "ГЕРБ-СДС" Делян

Ивайло Мирчев от парламентарната група на "Демократична България" каза, че 80 млн. лева до момента са изплатени на "Лукойл Нефтохим" като компенсации за високите цени на тока.

След  дискусия парламентарната Комисия по енергетика не прие Проект на решение за прилагане на дерогацията от 5 декември 2022 г. с оглед намаляване цените на горивата на вътрешния пазар, съобщи БТА. Според проекта на решение трябва да се въведе режим на проследяване на горивата и нефтопродуктите, произведени в България от руски суров нефт. Режимът на проследяване трябва да гарантира изпълнение на дерогацията, предоставена на България на 3 юнитази година, за да може произведените от руски суров нефт горива и нефтопродукти да се продават само на българския пазар. Като мярка относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията се предлага облагане с допълнителен данък  от 33% на свръхпечалбите както за 2022 г., така и за 2023 г. на дружествата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ