Кристалина Георгиева: Много е важно България да има работещо правителство

Кристалина Георгиева: Много е важно България да има работещо правителство

Много е важно България да има работещо правителство, което да защитава интересите на страната ни в ЕС от позицията на ясна политика и ясна стратегия за страната. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева пред български медии на 27-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата, която се провежда в египетския град Шарм ел Шейх.

Според прогнозите на МВФ през 2023 г. се очаква забавяне на растежа в големите икономики като Китай, САЩ, държавите от ЕС. Вероятно половината от страните членки на ЕС ще бъдат в рецесия догодина, а може би и за по-дълъг период от време, каза Георгиева. По думите й глобален растеж от 2,7 процента е най-ниският растеж, който се регистрира в последните десетилетия. По-сериозен е проблемът с борбата с инфлацията, коментира директорът на МВФ, заяви Кристалина Георгиева.

Според нея инфлацията се е превърнала в най-голямата пречка за икономическо развитие и засяга особено тежко по-бедните хора. Затова централните банки нямат друг избор, те трябва да повишават лихвените проценти, така че да може тенденцията на инфлация да бъде обърната в правилната посока. Високи лихви, съчетани с висок курс на долара, оказват сериозно отрицателно влияние върху развиващите се икономики и развиващия се свят, отбеляза Георгиева. 

Тя подчерта, че МФВ идва на форума на ООН за климата с конкретни приноси - първо интегрираме климатичните теми в макроикономическата политика и в нашите дискусии с отделните страни, и второ - създадохме нов финансов инструмент. За първи път в историята си МВФ предоставя дългосрочни кредити за структурно трансформиране като размерът на фонда е 40 млрд. долара. Засега имаме много голям интерес към него, тъй като това е източник на добри лихвени условия, каза Георгиева.

Светът днес се намира в много трудно време, очакваме 2023 г. да бъде особено тежка година. Има риск да забравим тези важни теми и ако го направим, ще подкопаем основните за растеж и благоденствие на света, заяви Георгиева. По думите й климатичните изменения оказват голямо въздействие на макроикономическата и финансовата стабилност и в същото време преходът към новата климатична икономика отваря големи възможности за растеж и за заетост.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Образователното министерство въвежда интегрални задачи в изпитите след 7-и и 10-и клас и увеличава ваканциите
Турция представи първата си хиперзвукова ракета Tayfun Block-4
Русия и Украйна се споразумяха за размяна на пленници и изтъкнаха "различията" в позициите си
България повторно подаде второ искане за плащане по Плана за възстановяване
Времето остава топло, на места ще ще има валежи
Прекомерната консумация на алкохол застрашава не само здравето, но и личните финанси
Може ли поевтиняващият долар може да обърка дневния ред на Тръмп?