Кристалина Георгиева: Световната търговска система е изложена на сериозна заплаха

Кристалина Георгиева: Световната търговска система е изложена на сериозна заплаха

Световният БВП ще се свива с 1,5% годишно ако продължи фрагментацията на световната търговия на отделни блокове. Такава прогноза направи управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в изявление на церемонията по откриването на петото международно изложение за внос в Китай. Загубите за икономиката на Азиатско-тихоокеанския регион ще са двойни, около 3% от БВП, тъй като търговията играе ключова роля в региона, отбеляза още тя. 

"Днес световната търговска система е изложена на сериозна заплаха. Търговските ограничения и изкривяващите конкуренцията субсидии се повишават. Особен приоритет е премахването на търговските ограничения, свързани с храните, които повишават световните цени и водят до липса на продоволствена сигурност. С други думи: вместо да бъде източник на растеж и интеграция, търговската политика рискува да се превърне в източник на икономическа фрагментация, която вреди на всички страни.", заяви Кристалина Георгиева.

"Последната ни икономическа прогноза за региона, публикувана миналата седмица, включва сценарий, който илюстрира потенциалните разходи. Ако светът - и нашата търговия - се раздели на два блока, оценяваме постоянните годишни загуби на 1,5 % от БВП в световен мащаб, като загубите ще надхвърлят 3 процента от БВП в страните от Азия и Тихоокеанския регион, което отразява ключовата роля на търговията в региона.", подчерта тя.

За предотвратяването на този сценарий управляващият директор на МВФ призова световната общност, начело с големите икономики да се активизира с практически и конкретни действия, включващи четири основни приоритета:

"Първо, трябва да изясним търговските правила, особено като разгледаме въпроси като селскостопанските и промишлените субсидии.

Второ, трябва да сключим нови споразумения за отваряне на пазара в ключови области на съвременната икономика, като например улесняване на цифровата търговия и инвестициите.

Трето, можем да засилим ролята на търговията в борбата с изменението на климата, включително чрез либерализиране на търговията с екологични стоки и услуги.

И накрая, възстановяването на ефективното уреждане на спорове в СТО ще осигури политическата сигурност и стабилност, необходими за инвестициите, създаването на работни места и растежа. Това следва да бъде съчетано с подновен ангажимент за многостранен подход — вместо да действат едностранно, правителствата следва да отнасят споровете си към СТО.", разясни Кристалина Георгиева. 

Изпълнението на тези приоритети няма да е лесно, "и колкото и ключово важно да е ръководството на Китай, никоя страна не може да постигне това сама.", предупреди управляващият директор на МВФ.

Ето защо "се нуждаем от много повече, а не от по-малко международно сътрудничество.", подчерта в заключение Кристалина Георгиева.

Според доклада на МВФ през октомври глобалният икономически растеж през 2022 г. ще бъде 3,2%. За сравнение, през 2021 г. показателят достигна 6%. Фондът прогнозира забавяне на растежа до 2,7% през 2023 г. МВФ също така отчете, че глобалният БВП е спаднал с 0,1% през второто тримесечие на 2022 г. на фона на свиването на икономиките на Китай, Русия и Съединените щати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ