Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева: Пазарите има защо да са по-оптимистично настроени за икономиката
Финансовите пазари имат основателна причина да бъдат по-оптимистично настроени. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Тя посочи като причина за оптимизъм на пазарите възможността САЩ да избегнат рецесия и повторното отваряне на Китай след премахването на строгите антиковид мерки страната.
Говорейки на форума World Government Summit, Георгиева описа последните икономически прогнози на МВФ за 2023 г. като „по-малко лоши, а не добри“, като се има предвид, че организацията прогнозира забавяне на икономическия растеж тази година, а инфлацията остава висока.
Положителните фактори бяха устойчивите пазари на труда в САЩ и ЕС, повторното отваряне на Китай и „изненадващо добрите резултати от затягането на финансовите условия на централните банки и най-накрая отслабването на инфлацията, въпреки че битката все още не е спечелена“, добави тя.
Запитана дали ще има нови увеличения на лихвите, Георгиева каза, че МВФ очаква затягане на паричната политика през тази година, но не прогнозира, че то ще продължи „надълбоко през“ 2024 г.
„Пазарите имат основателна причина да бъдат по-оптимистично настроени, защото това, което най-накрая виждат, е, че икономиката на САЩ вероятно ще избегне рецесия... те също така виждат отварянето на Китай и бързото харчена на пари от китайските потребители, които са пестили по време на пандемията и локдауните“, каза тя.
Шефът на МВФ говори на сцената на годишната среща на върха, организирана от Дубай в Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Георгиева похвали арабските производители на петрол и газ от Персийския залив за „безмилостното“ провеждане на фискални реформи, включително диверсификация на източниците на приходи чрез въвеждане на нови данъци.
ОАЕ ще бъде домакин на климатичната конференция COP28 през ноември.
Назначаването за президент на COP28 на пратеника по въпросите на климата на страната, който е и ръководител на държавната петролна фирма, подхрани опасенията на екоактивистите, че индустрията отвлича вниманието от намирането на отговор на кризата с климатичните промени.
Попитана за критиките, Георгиева каза: "Фокусът ни е върху това какво трябва да се направи и как да го направим заедно".
„Ние говорим за приобщаващ подход към борбата с климатичната криза. Приобщаването е точно това: всички ръце на палубата. Ако пропуснем отново шанс да изпълним собствените си обещания, всички сме свършени“, добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.