МАЕ: Петролните пазари остават под напрежение заради войната между Израел и "Хамас"

МАЕ: Петролните пазари остават под напрежение заради войната между Израел и Хамас

Международната агенция по енергетика(МАЕ) заяви, че петролните пазари вероятно ще останат  под напрежение, тъй като войната между Израел и Хамас продължава, а инвеститорите следят отблизо възможността за прекъсване на добива в Близкия изток, съобщи CNBC.

В последния си месечен доклад за петролния пазар водещият световен енергиен надзор заяви, че макар конфликтът все още да не е оказал пряко въздействие върху физическото предлагане, участниците на енергийния пазар ще "останат нащрек" с развитието на кризата.

"Конфликтът в Близкия изток е изпълнен с несигурност и събитията се развиват бързо", се казва в доклада на МАЕ.

"На фона на очакваните от МАЕ за известно време тясно балансирани петролни пазари международната общност ще остане лазерно фокусирана върху рисковете за петролните потоци в региона", добави енергийната агенция.

Нарастване на геополитическия риск

Отбелязвайки "рязкото нарастване на геополитическия риск", МАЕ заяви, че ще продължи да следи отблизо петролните пазари и "е готова да действа, ако е необходимо, за да гарантира, че пазарите ще останат адекватно снабдени".

В случай на рязък недостиг на петрол, реакцията на МАЕ включва освобождаване на извънредни запаси от страните членки и/или прилагане на мерки за ограничаване на търсенето.

Израел не е голям производител на петрол и в близост до ивицата Газа няма голяма петролна инфраструктура.

Въпреки това МАЕ отбелязва, че на Близкия изток се пада повече от една трета от световната търговия с нефт по море, а конфликтът между Израел и Хамас засилва опасенията, че боевете могат да засегнат регионалното производство на енергия.

Сериозен проблем за пазара

"Конфликтът със сигурност повиши геополитическото напрежение в Близкия изток и това е нещо, което ние в МАЕ наблюдаваме много внимателно", заяви Торил Босони, ръководител на отдела за петролните пазари в Международната агенция по енергетика,  пред CNBC.

"Засега няма пряко въздействие върху доставките. Ние наблюдаваме това. Ако то се разпространи и обхване по-широкия Близък изток, това, разбира се, е голяма тревога", добави Босони. "Това е нещо, което предизвиква сериозна загриженост на пазара."

Запитан дали МАЕ се притеснява от перспективата ОПЕК, Саудитска Арабия или други производители на петрол да използват оръжия за износ на петрол в подкрепа на "Хамас", Босони отговори: "Това, което чуваме от алианса ОПЕК+, е, че те са готови да направят всичко възможно, за да стабилизират пазара, и това е наистина успокояващо."

"Разбира се, МАЕ също разполага със своите инструменти за реакция, ако има прекъсване на доставките. Засега това не е нещо, което очакваме", добави тя.

Когато петролните пазари отвориха след изненадващата атака на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, МАЕ заяви, че търговците са предвидили рискова премия от 3 до 4 долара. Оттогава обаче цените са се стабилизирали.

Фючърсите на суровия петрол се търгуваха с повишение в четвъртък.

Международните бенчмаркови фючърси на суровия петрол сорт Брент със срок през декември се търгуваха с 0,9% по-високо на 86,59 долара за барел, докато предномесечните ноемврийски фючърси на американския суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха с 0,7% и се търгуваха на 84,06 долара за барел, отбелязва CNBC.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ