МАЕ: Световното търсене на петрол ще стигне до рекордните 102 млн. барела на ден

МАЕ: Световното търсене на петрол ще стигне до рекордните 102 млн. барела на ден

Световното търсене на петрол през 2023 г. ще нарасне с 2 млн.  барела на ден спрямо 2022 г.  до рекордните 102 млн. барела на ден. Това се казва в актуализираната прогноза на мартенския доклад на Международната агенция по енергетика (IEA). Експертите очакват, че след намаляване на потреблението с 80 хиляди барела на ден през четвъртото тримесечие на 2022 г., ръстът на търсенето ще се ускори допълнително през 2023 г. от 710 хиляди барела на ден през първото тримесечие до 2,6 милиона барела на ден през четвъртото. Според прогнозите на МАЕ Азиатско-тихоокеанският регион ще покаже най-добра динамика тази година поради възстановяването на Китай след края на „нулевия Covid“.

Световното предлагане на петрол през 2023 г. може да нарасне по-малко от търсенето с 1,6 млн. барела на ден заради страни извън ОПЕК+, се казва в доклада. В същото време през първата половина на годината предлагането на петрол на пазара ще надвишава търсенето но ситуацията ще се промени през втората половина на 2023 г., до края на годината недостигът на петрол може да достигне 0,4 милиона барела на ден.

Данните от доклада на МАЕ показват, че промишлените запаси от петрол и петролни продукти в ОИСР през януари са се увеличили до 2,85 млрд.,барела, като това е максимумът от юли 2021 г. По предварителни данни ръстът на запасите продължава и през февруари.

За руското производство през 2023 г. прогнозите в мартенския доклад на МАЕ са повишени. Експертите очакват то да бъде на ниво от 10,35 млн. барела на ден, което е с 300 хиляди барела на ден повече от прогнозираното през февруари. Според агенцията, след повишение през февруари със 130 хил. барела на ден до 9,91 млн. барела на ден през март, производството на петрол в Руската федерация ще бъде намалено до 9,4 млн. барела на ден, което се свързва с обявеното доброволно намаляване на производство през март с 500 хил. барела на ден. По-рано вицепремиерът на Руската федерация Александър Новак обясни решението за ограничаване на производството с желанието да се „възстановят пазарните отношения“.

Износът на нефт и петролни продукти от Русия през февруари, след влизането в сила на втория етап от ембаргото на ЕС, е намалял общо с 500 хил. барела на ден, до 7,5 млн. барела на ден, отбелязва МАЕ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ