Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Марко Рубио ще засили петролните санкции на САЩ срещу Иран и Венецуела, според анализатори
Изборът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на сенатор Марко Рубио за държавен секретар може да сигнализира за по-стриктно прилагане на петролните санкции срещу Иран и Венецуела, но опасенията за отмъщение от страна на Китай може да смекчат всички усилия, казаха анализатори, цитирани от Ройтерс.
Рубио, дългогодишен член на комисията по международни отношения на Сената, отдавна настоява за по-твърда политика на САЩ спрямо Иран и Китай. Рубио, чиито родители са имигрирали от Куба в САЩ, също е критик на социалистическия президент на Венецуела Николас Мадуро, чиито две преизбирания бяха оспорени от Вашингтон, което доведе до петролни санкции на нацията от ОПЕК.
Производството на петрол в Иран беше обект на последователни вълни от санкции и по време на първия мандат на Тръмп износът на петрол от третия по големина производител в ОПЕК се забави до капка.
Те се повишиха по време на мандата на президента Джо Байдън, тъй като анализаторите казват, че санкциите не са били прилагани толкова стриктно, Иран е успял да ги избегне и тъй като Китай се е превърнал в основен купувач, според проследяващите в индустрията.
„Сенатор Рубио има последователен и силен опит като ястреб по отношение на Иран, Венецуела и Китай“, каза Боб Макнали, президент на Rapidan Energy, който беше енергиен съветник на бившия президент Джордж У. Буш.
Рубио "ревностно ще изпълнява плановете на новоизбрания президент Тръмп за оказване на натиск върху износа на суров петрол от Иран, почти целият който отива в Китай", тенденция, която се засили при Байдън, каза Макнали.
Твърдите санкции носят риск от раздразнение на Китай, който може да отмъсти по няколко начина, включително намаляване на предимството на долара в търговията с петрол, каза Кевин Бук, анализатор на енергийната политика в непартийната ClearView Energy Partners.
Тръмп спомена Китай и рисковете за долара от санкциите в реч през септември в Нюйоркския икономически клуб.
Санкции срещу цели
Кимбърли Донован, експерт по санкциите и борбата с прането на пари в Атлантическия съвет, каза, че Вашингтон има силни съществуващи санкции, които Рубио може да накара чуждестранните партньори да ги наложат. Но санкциите са само един инструмент за национална сигурност и не винаги най-добрият, каза Донован.
„Следващата администрация на Тръмп ще трябва да определи какви са целите на външната им политика и след това да реши дали санкциите ще им помогнат да постигнат целите си“, каза Донован.
Администрацията на Тръмп ще се опита да поддържа тези отношения, тъй като вероятно ще се стреми да използва властите в американския закон за спиране на укриването на ирански петрол (SHIP) от 2024 г., каза Бук. Законът, който администрацията на Байдън не приложи стриктно, позволява налагането на мерки на чуждестранни пристанища и рафинерии, които преработват петрол, изнасян от Иран, в нарушение на санкциите на САЩ.
„Използването на нови власти за преследване на тези пристанища би изисквало голяма доза нова решителност от бъдещата администрация, но вероятно би могло да има ефект на ограничаване на някои ирански барели“, каза Бук.
Венецуела
Назначаването на Рубио означава, че подобряването на отношенията между САЩ и Венецуела е малко вероятно, каза Луис Пече Артеага от консултантската фирма Sala 58 в Каракас, добавяйки, че „това изглежда повече от всичко като конфронтационен подход“.
Хосе Карденас, бивш съветник по политиката за Латинска Америка при Буш, каза, че начело в списъка за администрацията на Тръмп ще бъдат „петролните санкции и преразглеждането на петролните лицензи, позволяващи на американските и чуждестранните петролни компании да правят бизнес с Мадуро“.
От 2022 г. Байдън е издал лицензи на някои чуждестранни партньори и клиенти на венецуелската държавна петролна компания PDVSA, включително Chevron, Repsol, Eni и Reliance Industries, позволявайки доставки на петрол до САЩ, Европа и Индия.
Това помогна на износа на петрол от Венецуела миналия месец да скочи до 950 000 барела на ден, четиригодишен връх, въпреки че администрацията на Байдън възстанови широките ограничения за Каракас тази година поради липсата на гаранции на Венецуела за честни избори.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.