Мечтата на Big Tech за изкуствен интелект се превръща в енергиeн кошмар за Ирландия

Мечтата на Big Tech за изкуствен интелект се превръща в енергиeн кошмар за Ирландия

Разрастването на гладния за енергия изкуствен интелект преначертава картата на центровете за данни в Европа и Ирландия, сърцето на технологичната сцена на континента, може да загуби от това, съобщи Politico.

Когато потребителите гледат филм или проверяват електронната си поща, те се свързват с центрове за данни - физическия гръбнак на цифровия свят. Тези редици от сървърни шкафове са се превърнали в стълб на икономиката на Ирландия, която е база на Европейския съюз за много технологични компании.

Според проучване на  базираната в Съединените щати анализаторска компания Synergy Research Group Дъблин е третият по големина хипермащабен център за данни в света и най-големият в Европа. Хипермащабните центрове са големи доставчици на облачни услуги като Amazon, Microsoft и Google, които управляват огромни мрежи, съставени от хиляди сървъри за данни.

Но огромният апетит на изкуствения интелект за електроенергия може да се удвои до 2026 г и да принуди Ирландия да се откаже от короната си на "облак", тъй като енергийните мрежи на страната се борят да отговорят на търсенето.

Не е ясно кой ще се възползва от преначертаването на картата. „Получаването на център за данни не означава непременно нещо добро“, продължава Нофсингер, като се позовава на предизвикателството да се модернизира инфраструктурата и да се изгради енергийно снабдяване, ако властите не искат енергоемките съоръжения да погълнат голяма част от съществуващата енергия. Това води до повишаване на цената на електроенергията за всички потребители.

В доклада се подчертава, че държавите с изобилие от безвъглеродна електроенергия и по-ниски температури - което би намалило до минимум енергията, необходима за охлаждане на ИТ оборудването - биха могли да се възползват по най-добрия начин от ситуацията, тъй като технологичните мултинационални компании искат едновременно да запазят ниски сметките си за енергия и да постигнат цели за нулево нетно потребление.
Скандинавските страни, с тяхното по-хладно време, и Франция, със солиден дял на ядрената енергия в енергийния микс, могат да излязат начело - и Франция го знае.

„Трябва да имаме нисковъглеродна, евтина и контролируема енергия, защото все забравяме, че изкуственият интелект може да помогне за това. Това е приоритетът“, заяви неотдавна френският президент Еманюел Макрон пред сп. Variety.

„Това е риск, който трябва да приемем много сериозно“, заяви ирландският член на Европейския парламент Шон Кели, като изрази съжаление за „големия провал, че не успяхме да модернизираме и разширим в достатъчна степен нашата мрежа и да я направим подходяща за днешната [дигитализирана] икономика“.

В резултат на това операторът на електроенергийната мрежа на страната EirGrid разглежда „заявленията за центрове за данни ... за всеки отделен случай от ноември 2021 г. насам“, обясни говорител на EirGrid. Той налага фактически мораториум върху новите центрове в района на Дъблин, който вече има силно концентрирана енергийна инфраструктура.

Според съобщенията EirGrid е предупредила ирландските власти за възможно „масово напускане“ на центровете за данни от страната, ако ситуацията не се подобри. От 2016 г. насам тя е подчертала „нарастващото напрежение между предлагането и търсенето в Ирландия“, заяви говорителят.

Недостиг на електроенергия 

По данни на Централната статистическа служба на Ирландия миналата година центровете за данни са консумирали  21% от цялата измерена електроенергия, което за първи път надхвърля потреблението на градските жилища.

„Съществува риск темпът на нарастване на търсенето да е по-бърз от скоростта, с която може да се изгради производствена и мрежова инфраструктура“, заяви говорител на енергийния регулатор на страната.  Комисията за регулиране на комуналните услуги потвърди, че дългосрочните рискове включват „недостиг на електроенергия“ и „повишени разходи за потребителите“.За евродепутата Кели „абсолютният приоритет трябва да бъде да запазим осветлението“, каза той. Въпреки това той добави, че „не трябва да сме в положение, в което да отхвърляме бизнеса и инвестициите“.
„Една правилно развита и модернизирана преносна система ще може да прави и двете“, добави Кели.
Междувременно ирландското Министерство на околната среда, климата и комуникациите призна в изявление, че „не цялото търсене за развитие на [центрове за данни] може да бъде посрещнато по устойчив начин“ в краткосрочен план.

„Центровете за данни, както и всички големи потребители на енергия, трябва да съществуват в рамките на нашето законодателство и цели в областта на климата, както и на нашата енергийна сигурност“, заявиха те, като повториха подобно предупреждение на ирландския министър на климата и околната среда Еймън Райън в интервю за в. Financial Times.

Губещи и печеливши 

Тъй като технологичните гиганти Amazon, Microsoft и Google вливат милиарди в европейската облачна инфраструктура, която захранва изкуствения интелект, наличието на (в идеалния случай евтина и зелена) енергия може да се превърне в основен критерий при определянето на следващите им инвестиционни дестинации.

„Основните пазари на центрове за данни, т.е. места като Дъблин и Франкфурт, ще бъдат завладени от нуждата от енергия“, казва Джеси Нофсингер, един от авторите нанов доклад на  консултантската компания McKinsey, който прогнозира, че хиперскалаторите ще задвижват около две трети от търсенето на центрове за данни до 2028 г. „В много случаи ще видим, че центърът за данни трябва да се премести на други места“, обясни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ