Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Мексико изпревари Китай като основен доставчик на стоки за САЩ
Мексико изпревари Китай като най-голям вносител на стоки в САЩ за първи път от началото на века. Доставките на мексикански стоки за САЩ през 2023 г. са нараснали с почти пет процента, надхвърляйки границата от 475 млрд. долара, което е позволило на страната да изпревари Китай като основен вносител на стоки за САЩ за първи път от началото на века, съобщи Aсошиейтед прес.
Промяната отразява нарастващото напрежение между Вашингтон и Пекин, както и усилията на САЩ да внасят от страни, които са по-приятелски настроени и по-близо, отбелязва агенцията.
Данните на Министерството на търговията на САЩ показват, че китайският внос е загубил 20%, намалявайки до 427 млрд. долара. Като цяло икономическите връзки между двете най-големи икономики в света пострадаха през последните години поради геополитическото напрежение и търговската война. Последният път, когато мексиканските стоки, внесени от САЩ, надхвърлят стойността на китайския внос, е бил през 2002 г.
Администрацията на Тръмп започна да налага мита върху китайския внос през 2018 г. с аргумента, че търговските практики на Пекин нарушават световните търговски правила. Президентът Джо Байдън запази тези мита след встъпването си в длъжност през 2021 г., с което даде да се разбере, че антагонизмът спрямо Китай ще бъде рядка област на обща позиция за демократите и републиканците.
Като алтернатива на изнасянето на производството в Китай, с което американските корпорации отдавна се занимават, администрацията на Байдън призова компаниите да търсят доставчици в съюзнически държави ("friend-shoring") или да върнат производството в Съединените щати ("reshoring"). Нарушенията във веригата на доставки, свързани с пандемията COVID-19, също накараха американските компании да търсят доставки по-близо до Съединените щати ("near-shoring").
Мексико е сред бенефициерите на нарастващото отклонение от зависимостта от китайските заводи. Картината обаче е по-сложна, отколкото изглежда. Някои китайски производители са открили заводи в Мексико, за да се възползват от предимствата на тригодишното търговско споразумение между САЩ, Мексико и Канада, което позволява безмитна търговия в Северна Америка за много продукти
Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви тази седмица, че търговският статут дава на Мексико нови възможности за влияние, като заяви, че това ще затрудни САЩ да затворят границата на двете страни, за да ограничат имиграцията, както се предлага в преговорите по законопроекта за границите в Сената на САЩ.
"В преговорите се предлага затваряне на границата", каза той. "Мислите ли, че американците или мексиканците, но най-вече американците, ще одобрят това? Бизнесът не би го приел, може би за един ден, но не и за една седмица".
Някои индустрии - особено производителите на автомобили - са създали заводи от двете страни на границата, които зависят от всеки един от тях за постоянни доставки на части.
Дерек Ножица, специалист по Китай в консервативния American Enterprise Institute, отбеляза, че най-големият спад на китайския внос е в областта на компютрите и електрониката, химикалите и фармацевтичните продукти - все политически чувствителни категории.
"Не виждам САЩ да се чувстват комфортно от възстановяването в тези области през 2024 г. и 2025 г.", каза Ножица, прогнозирайки, че обратът между Китай и Мексико по отношение на вноса в САЩ вероятно "не е едногодишно колебание".
Дерек Ножица предполага, че спадът в зависимостта на САЩ от китайски стоки отчасти отразява предпазливостта към икономическите политики на Пекин под ръководството на президента Си Дзинпин. Драконовските забрани по COVID-19 на Си доведоха до спиране на значителна част от китайската икономика през 2022 г., а негови служители нахлуха в чуждестранни компании при очевидни контрашпионски разследвания.
"Мисля, че корпоративна Америка със закъснение реши, че Си Дзинпин е ненадежден", отбеляза той.
Като цяло дефицитът на САЩ в търговията със стоки с останалия свят - разликата между стойността на това, което Съединените щати продават, и това, което купуват в чужбина, се е свил с 10% през миналата година до 1,06 трилиона долара, допълва Асошиейтед прес..
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.