Китай: Възстановяване на стабилността в търговските отношения със САЩ ще намали рисковете

Китай: Възстановяване на стабилността в търговските отношения със САЩ ще намали рисковете

Китай: Възстановяване на стабилността в търговските отношения със САЩ ще намали рисковете

Министерството на търговията на Китай заяви в четвъртък, че възстановяването на стабилността в търговските отношения между САЩ и Китай е най-добрият начин за „намаляване на риска“ – термин, който стана популярен в международната политика, пише Си Ен Би Си.

Думата е използвана от служители на САЩ и ЕС като опит да позиционират страните си като такива, които не търсят пълно икономическо отделяне от Китай, но целят диверсификация в области, където прекомерната зависимост от Китай представлява риск.

„Вярваме, че най-добрият начин за „намаляване на риска“ е да се върнем към консенсуса, договорен от държавните глави на двете страни в Бали; да върнем търговските отношения между Китай и САЩ към здравословен, стабилен път на развитие“, каза Шу Цзюетин, говорител на Министерството на търговията на Китай по време на пресконференция.

Това също така „позволява на двустранните икономически търговски отношения да играят по-добре ролята на „баласт“, стабилизирайки очакванията на и повишавайки доверието на бизнеса за извършване на търговия и инвестиции“, добави той.

През ноември миналата година президентът на САЩ Джо Байдън и китайският президент Си Дзинпин се срещнаха в Бали, Индонезия. Тяхната среща постави началото на официалните планове държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и други американски висши служители да посетят Китай тази година.

Шу посочи, че през първите седем месеца на тази година преките инвестиции на САЩ в Китай са се увеличили с 25,5% спрямо предходната година. Министерството на търговията работи с местните власти за изпълнение на наскоро публикуваните планове за подобряване на средата за чуждестранни инвестиции, каза тя.

„Въпреки че имаше отдръпване от двете страни по някои елементи на търговските отношения, декларациите за пълно или дори частично отделяне засега са неточни и много преждевременни“, каза Скот Кенеди, старши съветник и попечител в отдела за китайски бизнес и икономика на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, окръг Колумбия.

„Докато двете страни не са в открит военен конфликт, очаквам САЩ и Китай да продължат да имат значителни търговски и инвестиционни връзки, дори докато се третират като геостратегически конкуренти“, каза той. „Такива взаимодействия са не само търговски изгодни, но поддържането на връзки има убедителна логика и от гледна точка на националната сигурност

През август администрацията на Байдън разкри предложение за ограничаване на инвестициите на САЩ в китайски технологии от висок клас въз основа на опасения за националната сигурност.

Когато китайският министър на търговията Ван Вънтао и министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо се срещнаха тази седмица, китайската страна подчерта, че „обобщаването на националната сигурност не е от полза за нормалния икономически търговски обмен“, каза говорителят Шу.

„Това само ще навреди на стабилността и безопасността на глобалните вериги за доставки, ще навреди на очакванията на бизнеса за развитие на икономическо и търговско сътрудничество и ще разруши атмосферата за сътрудничество“, добави Шу.

Раймондо се срещна с Ван и други високопоставени служители на китайското правителство тази седмица по време на пътуване до Пекин и Шанхай. След нейните срещи САЩ и Китай се споразумяха да създадат редовни канали за комуникация относно търговията, контрола върху износа и защитата на търговските тайни.

„Посланието ми беше, че има желание да правим бизнес, но се нуждаем от предсказуемост, справедлив процес и равни условия“, каза Раймондо в интервю за Си Ен Би Си.

В коментар пред репортери Раймондо добави, че САЩ не искат да се отделят от Китай.

По-рано тази седмица посланикът на Китай в САЩ Сие Фън обвини митата и контрола върху износа на САЩ за 14,5% спад в двустранната търговия през първата половина на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ