МВФ очаква търсенето на нови жилища в Китай да намалее с 50% през следващите 10 г.

МВФ очаква търсенето на нови жилища в Китай да намалее с  50% през следващите 10 г.

Търсенето на нови жилища в Китай ще намалее с около 50% през следващото десетилетие, което ще затрудни Пекин да ускори общия растеж на страната. Това се посочва в последния доклад на Международния валутен фонд за Китай, съобщи CNBC.

МВФ очаква "фундаменталното търсене на нови жилища" в Китай да спадне с 35-55% поради намаляването на броя на новите градски домакинства и големия запас от незавършени или свободни имоти.

Забавянето на търсенето на нови жилища ще затрудни усвояването на излишните запаси, което "ще удължи корекцията в средносрочен план и ще натежи на растежа", се казва в доклада.

Секторът на недвижимите имоти в Китай и свързаните с него отрасли са съставлявали около една четвърт от брутния вътрешен продукт на страната. Последният срив на пазара на недвижими имоти последва репресиите на Пекин през 2020 г. срещу високата зависимост на строителните предприемачи от дълга за растеж.

Прогнозата за приблизително 50% спад на новите жилища "надценява възможния спад на пазара", заяви Джънсин Джан, представител на Китай в МВФ, в изявление от 10 януари, включено в доклада на организацията, публикуван в петък.

Джан заяви, че търсенето на жилища в Китай ще остане голямо, а политическата подкрепа постепенно ще започне да действа.

"Ето защо е много малко вероятно да се стигне до значителен спад в търсенето на жилища", каза той. "Рационалността на избрания базов период също е спорна."

Докладът на МВФ сравнява търсенето на жилища и новозапочнатите строежи от периода 2012-2021 г. с оценки за периода 2024-2033 г.

През последните няколко десетилетия секторът на недвижимите имоти в Китай се разрасна бързо, което накара властите да предупреждават да не се залага на скок на цените и да подчертават, че "къщите са за живеене, а не за спекулации".

МВФ изтъкна, че през 2010 г. делът на жилищните инвестиции в БВП на Китай е бил близък или по-висок от пиковите равнища на имотните бумове в други държави в миналото.

"Голямата корекция на пазара на недвижими имоти, последвала усилията на правителството да ограничи ливъриджа през 2020-21 г., беше оправдана и трябва да продължи", се казва в доклада на МВФ.

Проактивна фискална политика

МВФ отбеляза, че китайските власти разглеждат фискалната позиция през 2023 г. като "проактивна" и ще я поддържат и през следващата година.

"Властите разработват пакет от политики за предотвратяване и разрешаване на дълговите рискове [за местните власти]", се казва в доклада на МВФ. Запитана, Джаин-Чандра заяви, че не разполага с подробности за очаквания размер на тези мерки.

Миналата седмица Китайската народна банка обяви, че от 5 февруари ще намали с 50 базисни пункта нормата на задължителните резерви, т.е. размера на паричните средства, които банките трябва да държат. Това беше най-голямото подобно намаление от 2021 г. насам. 

"Смятаме, че това е стъпка в правилната посока, но смятаме, че е необходимо допълнително облекчаване на паричната политика, особено на инструмента за определяне на основния лихвен процент", заяви пред репортери в петък Нир Клайн, заместник-ръководител на мисията за Китай, отдел "Азия и Тихоокеански регион", МВФ.

"Същевременно смятаме, че Китай трябва да осъществи някои реформи в областта на паричната политика", каза той.

Очаква се по-бавен растеж на БВП

Според официалните данни, публикувани миналия месец, през 2023 г. икономиката на Китай е нараснала с 5,2%.Това е по-малко от прогнозираните от МВФ 5,4% към декември, като според Джаин-Чандра пропускът се дължи на "по-слабото от очакваното потребление през четвъртото тримесечие".

Международният кредитор прогнозира, че растежът на Китай ще се забави до 4,6% през тази година.

Анализът на МВФ установи, че преместването на производството по веригата на доставки - или обратно в страната на произход, или в съюзнически държави - може да намали растежа на БВП с около 6% в Китай и с 1,8% в световен мащаб.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ