МВФ прогнозира 4% ръст на икономиката в Близкия изток през 2025 г.

МВФ прогнозира 4% ръст на икономиката в Близкия изток през 2025 г.

Растежът в региона на Близкия изток и Северна Африка се очаква да се възстанови до 4% през следващата година, но ще зависи от постепенното спиране на съкращенията на производството на петрол и отслабването на насрещните ветрове, включително от конфликти. Това се казва в прогноза на Международният валутен фонд(МВФ), цитирана от Ройтерс.

Растежът на икономиката в региона ще остане „бавен“ от 2,1% през 2024 г., според най-новата Регионална икономическа прогноза на фонда, което е по-ниско от предишните прогнози, тъй като геополитическите и макроикономическите фактори натежават.

МВФ предупреди, че рисковете за перспективите за целия регион, включително Кавказ и Централна Азия, „остават в посока надолу“ и призова за ускоряване на структурните реформи, включително в управлението и пазарите на труда, за да се подобрят перспективите в средносрочен план растеж. За 2024 г. прогнозата за растеж на MENA е преразгледана надолу с 0,6% спрямо доклада от април, главно поради удължаването на конфликта Израел-Хамас и по-нататъшното удължаване на доброволните съкращения на производството на петрол от ОПЕК+, Джихад Азур, директор на МВФ за Близкия изток и отдел Централна Азия, каза в интервю.

Той добави, че „добрата новина“ е, че инфлацията постепенно се овладява в целия регион и се очаква да достигне средния целеви процент от 3% през 2024 г., с изключение на Египет, Иран и Судан.

Въпреки това, перспективите варират значително в региона, като се очаква страните износителки на петрол да се справят по-добре с потенциалните рискове, подкрепени от „силен“ растеж на непетролния сектор, каза Азур.

На фона на по-ниските цени на петрола и по-ниското производство на петрол тази година, растежът извън петрола в региона на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC) в повечето случаи надмина общия растеж, тъй като управляваните от правителството инвестиционни програми спомагат за стимулиране на вътрешното търсене. Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман са част от GCC.

Вносителите на петрол от Близкия изток и Северна Африка остават по-уязвими от продължаващи конфликти и големи нужди от финансиране.

„Дори когато тези проблеми постепенно отшумяват, несигурността остава висока и структурните пропуски вероятно ще възпрепятстват растежа на производителността в много икономики през прогнозния хоризонт“, се казва в доклада на МВФ.

МВФ одобри 13,4 милиарда долара ново финансиране за страните от Близкия изток и Централна Азия от януари 2024 г., включително за програми в Египет, Йордания и Пакистан.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп компания, основана от българи, сред ТОП 20 на престижния конкурс TechCrunch Disrupt
Пеевски се присъедини към призива на президента да се изнесат всички данни как са проведени изборите
Президентът Радев: Обявяването на официалните резултати от изборите буди въпроси за честността на вота
Ройтерс: Пекин спира автомобилните инвестиции в страните от ЕС, подкрепили митата за електромобилите
Тръмп се качи на боклукчийски камион в опит да се възползва от гафа на Байдън
Асоциацията на банките: Половината от спестяванията на българите са до 1000 лева
На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
„Жертви на кървава сделка": Какво се знае за „щурмовия корпус“, изпратен от КНДР на война в Русия