Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ прогнозира 4% ръст на икономиката в Близкия изток през 2025 г.
Растежът в региона на Близкия изток и Северна Африка се очаква да се възстанови до 4% през следващата година, но ще зависи от постепенното спиране на съкращенията на производството на петрол и отслабването на насрещните ветрове, включително от конфликти. Това се казва в прогноза на Международният валутен фонд(МВФ), цитирана от Ройтерс.
Растежът на икономиката в региона ще остане „бавен“ от 2,1% през 2024 г., според най-новата Регионална икономическа прогноза на фонда, което е по-ниско от предишните прогнози, тъй като геополитическите и макроикономическите фактори натежават.
МВФ предупреди, че рисковете за перспективите за целия регион, включително Кавказ и Централна Азия, „остават в посока надолу“ и призова за ускоряване на структурните реформи, включително в управлението и пазарите на труда, за да се подобрят перспективите в средносрочен план растеж. За 2024 г. прогнозата за растеж на MENA е преразгледана надолу с 0,6% спрямо доклада от април, главно поради удължаването на конфликта Израел-Хамас и по-нататъшното удължаване на доброволните съкращения на производството на петрол от ОПЕК+, Джихад Азур, директор на МВФ за Близкия изток и отдел Централна Азия, каза в интервю.
Той добави, че „добрата новина“ е, че инфлацията постепенно се овладява в целия регион и се очаква да достигне средния целеви процент от 3% през 2024 г., с изключение на Египет, Иран и Судан.
Въпреки това, перспективите варират значително в региона, като се очаква страните износителки на петрол да се справят по-добре с потенциалните рискове, подкрепени от „силен“ растеж на непетролния сектор, каза Азур.
На фона на по-ниските цени на петрола и по-ниското производство на петрол тази година, растежът извън петрола в региона на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC) в повечето случаи надмина общия растеж, тъй като управляваните от правителството инвестиционни програми спомагат за стимулиране на вътрешното търсене. Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман са част от GCC.
Вносителите на петрол от Близкия изток и Северна Африка остават по-уязвими от продължаващи конфликти и големи нужди от финансиране.
„Дори когато тези проблеми постепенно отшумяват, несигурността остава висока и структурните пропуски вероятно ще възпрепятстват растежа на производителността в много икономики през прогнозния хоризонт“, се казва в доклада на МВФ.
МВФ одобри 13,4 милиарда долара ново финансиране за страните от Близкия изток и Централна Азия от януари 2024 г., включително за програми в Египет, Йордания и Пакистан.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.