На фокус следващата седмица: Биткойнът печели, Европа губи

На фокус следващата седмица: Биткойнът печели, Европа губи

Преминаването на прага от $100 000 от биткойна повишава вероятността криптовалутата да стане мейнстрийм,  данните за инфлацията в САЩ ще покажат какъв натиск има върху Фед да коригира паричната си политика, а централните банки в Европа, Австралия и Бразилия ще проведат срещи за лихвите. Това са част от темите и събитията, върху които ще фокусират вниманието си инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Няколко понижения по-късно

За централните банкери от ЕЦБ последната среща на институцията за паричната политика през октомври вече изглежда като изключително далеч във времето.

Оттогава победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ създаде ситуация, в която еврозоната е изправена пред нова икономическа болка с налагането на вероятни мита, а правителствата в Германия и Франция се сринаха, като последната е погълната от втората си политическа криза за шест месеца. Всичко това нанесе удар върху настроенията в блока, където бизнес активността се влошава, а еврото поевтинява.

ЕЦБ се очаква да предостави своето четвърто намаление на лихвените проценти с четвърт процентен пункт в четвъртък, като прогнозите са след това да последват още понижения.

Увеличаването на инфлацията означава, че по-голямо намаление на лихвите е малко вероятно. И да, познахте, шефът на ЕЦБ Кристин Лагард вероятно ще наблегне на предпазливостта и зависимостта от данни.

Между чука и наковалнята

Централната банка на Австралия, която заседава във вторник, е в затруднено положение. Икономиката се влошава, валутата е на четиримесечно дъно и въпреки това инфлацията е достатъчно устойчива, за да направи многократни намаления на лихвените проценти малко вероятни.

Вероятността за намаление на лихвите с четвърт процентен пункт е под 15% и се очаква до юли те да паднат дори с 50 базисни точки.

В същото време Банката на Канада изглежда готова да отговори на желанията на инвеститорите за повече съкращения. Централната банка посочи, че инфлацията е нещо от миналото и може да има още съкращения, оставяйки пазара разделен относно това дали срещата ѝ на 11 декември ще доведе до намаление с 25 или дори 50 базисни пункта.

Няма причина да се бърза

Пазарите, които залагат на траекторията на политиката на Федералния резерв през следващите месеци, ще получат данни за инфлацията в САЩ в сряда. Федералният резерв намали лихвените проценти със 75 базисни пункта от септември насам след месеци на охлаждане на инфлацията. Очакванията са за ново намаление с 25 базисни пункта по-късно през декември.

Но пътят напред е по-малко ясен. Икономиката се оказа по-силна от очакваното и председателят на Фед Джером Пауъл каза, че няма голяма причина да се бърза с темповете на съкращенията.

Един добър доклад за инфлацията би могъл да подкрепи тази гледна точка, като потенциално доведе до възобновяване на разпродажбата на облигации и засилване на долара, ако инвеститорите решат да отменят допълнително залозите за това s колко Фед ще намали лихвите през следващата година. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват потребителските цени да са се повишили с 0,2% през ноември - което съответства на повишението през октомври.

Пробив за биткойна

Имаше нещо неизбежно в рекордния скок на Биткойн над 100 000 долара след изборните обещания на Тръмп да превърне Америка в „криптостолицата на планетата“.

Катализаторът за преминаването на този праг може да е бил потвърждението на избора на Тръмп на криптоветерана Пол Аткинс за шеф на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC). Разбира се, 100 000 долара са само число, но както привържениците, така и скептично настроените към крипто, смятат тази сума за основен крайъгълен камък в 16-годишното пътуване на Биткойн към легитимност.

Не трябва обаче да се забравя, че историята на биткойн е изпълнена с възходи и паденията. Макар че вече се говори за достигане на ниво от 150 хил. долара през 2025 г, рисковете от нов значителен спад далеч не са изчезнали.

Заключителен акт

Централната банка на Бразилия провежда последното си заседание под ръководството на управителя Роберто Кампос Нето в сряда, като залозите са за по-рязко увеличение от 75 базисни пункта след две повишения, които доведоха основната лихва до 11,25%.

Кампос Нето, който ще проведе пресконференция на 19 декември, каза, че положителен фискален шок може да облекчи натиска върху обменния курс и дългосрочните печалби в най-голямата икономика в Латинска Америка. Но широко очакваният от правителството фискален пакет разочарова пазарите, повишавайки рисковите премии за основните активи.

Бразилският реал отслабна с около 20% спрямо долара от началото на годината, а силната икономическа устойчивост - демонстрирана през третото тримесечие - подхранва опасенията за инфлацията. Докато политиците се борят с нарастващи предизвикателства, Конгресът обсъжда мерки за ограничаване на разходите и ограничаване на растежа на дълга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ