На фокус следващата седмица: Фед, ЕЦБ и още от Тръмп

На фокус следващата седмица: Фед, ЕЦБ и още от Тръмп

Предстои важна седмица, в която Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Банката на Канада ще проведат първите си срещи за 2025 г.

Освен това сезонът на корпоративните отчети продължава с пълна сила, като Apple и Tesla са сред компаниите, които ще представят последните си финансови резултати. Може да се очакват и нови резки движения на пазарите на фона на коментари на новия президент на САЩ Доналд Тръмп - особено относно митата.

Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица.

Нова година, нов Фед

Фед провежда първото си заседание за годината, малко повече от седмица след завръщането на Тръмп в Белия дом.

Очаква се централната банка да сложи на пауза цикъла си на разхлабване на паричната политика в сряда след съкращения на лихвите в размер от общо 100 базисни пункта през миналата година.

Сега инвеститорите искат да знаят колко повече намаления са вероятни тази година. Фед разтърси пазарите през декември, когато понижи прогнозираните намаления на лихвените проценти за 2025 г., подготвяйки се за по-висока инфлация, отколкото очакваше преди.

Оттогава данните, показващи по-бавна базова инфлация, донесоха облекчение, особено след  силен доклад за новите работни места в САЩ.

Корпоративните отчети също ще заемат централно място, като компаниите с голяма капитализация Apple, Tesla и Microsoft ще поведат редиците в натоварена седмица на доклади.

Понижение? Защо не

Очаква се Европейската централна банка отново да понижи лихвите с още 25 базисни пункта в четвъртък, тъй като заплахите за нови мита от администрацията на Тръмп хвърлят сянка върху мудната икономика на еврозоната.

Тръмп не наложи мита в първия си ден на поста и каза, че САЩ не са готови за универсални налози, но Канада, Мексико и Китай са на огневата линия, както и Европейският съюз.

Търговците следят за допълнителни улики от председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, които биха могли да внесат яснота за трите допълнителни съкращения, които очакват тази година след хода от четвъртък.

Някои политици също сигнализираха за съгласие, че лихвите ще паднат до 2%, в рамките на прогнозния диапазон на „неутралния“ лихвен процент, който нито стимулира, нито ограничава икономиката.

Въпросът е дали митата ще променят това, като всичко зависи от начина, по който ще повлияят върху инфлацията.

От TikTok до мита

Най-големите търговски партньори на Съединените щати са изправени пред нервни дни до края на месеца, тъй като Тръмп заплаши с нови мита за Канада, Китай и Мексико.

Това, което може би е изненадващо, е, че налогът от 10%, пред който е изправен Пекин, е по-малък от митата от 25%, обявени за съседите на САЩ, и доста под 60% от общите мита върху китайския внос, обсъждана по-рано.

Може би отношенията между Тръмп и Си Дзинпин има нещо общо с това. Или може би Тръмп просто започва по-бавно и постепенно.

Така или иначе, самопровъзгласилият се търговец изглежда иска да привлече да Пекин на масата за преговори, в центъра на която е TikTok.

Така че дните до 1 февруари може да е са натоварени със задкулисни разговори, въпреки че в сряда в Китай ще празнуват Нова година.

Пекин се постара да предприеме мерки преди това, укрепвайки своя фондов пазар срещу тарифни шокове с планове за насочване на десетки милиарди долари инвестиции от държавни застрахователи в акции.

Като влакче в увеселителен парк

Въпреки всичките неуредици преди встъпването му в длъжност, първата седмица на Тръмп на президентския пост беше предимно благоприятна за пазарите.

Волатилността на акциите, облигациите и валутите намаля, а търсенето на хеджиране за риска около мексиканското песо, канадския долар и китайския юан се сви от крайностите, достигнати в деня на инаугурацията.

Анализаторите очакват да има повече подробности за това какви мита ще приложи Тръмп и къде на 1 април.

Преди това има достатъчно време за още коментари на Тръмп, като забележки пред журналисти на 21 януари, че обмисля въвеждането на мита върху Китай от 1 февруари. Инвеститорите трябва да се подготвят за повече ценови действия и движения на акциите, напомнящи на влакче в увеселителен парк .

Europe Inc.

Сезонът на корпоративните отчети в Европа е засенчен от несигурността относно политиките на Тръмп, въпреки че данните за четвъртото тримесечие се очаква да бъдат положителни.

Според оценките на LSEG I/B/E/S приходите на компаниите за четвъртото тримесечие са нараснали средно с 1,9% спрямо същия период на 2023 г., водени от ръст в секторите на комуналните услуги и финансите. Енергийните компании се очаква да са спред по-слабо представилите се.

Геополитиката и слабата бизнес активност в еврозоната трябва да бъдат компенсирани от стабилна икономика на САЩ и падащо евро, което действа като попътен вятър за износителите. В крайна сметка 40% от приходите на индекса STOXX 600 идват извън Европа.

Лидерът в сферата на луксозните стоки LVMH ще представи своя финансов отчет във вторник, нидерландския доставчик на оборудване за производство компютърни чипове ASML в сряда, а германският кредитор Deutsche Bank – в четвъртък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ