На фокус следващата седмица: Ново тримесечие, нови очаквания

На фокус следващата седмица: Ново тримесечие, нови очаквания

На фокус следващата седмица: Ново тримесечие, нови очаквания

Бурното първо тримесечие е към своя край и периодът „купувайте всичко“ е в разгара си на пазарите, но следващата седмица се очакват няколко „проверки на реалността“, които дори и най-запалените бикове може да не могат да пренебрегнат, пише Ройтерс.

Силният долар създава главоболия на водещите азиатски централни банки и има големи въпроси, на които трябва да се отговори относно състоянието на растежа в Съединените щати, Китай и еврозоната - трите най-големи икономически блока в света. Ето върху какво ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Нови очаквания

Началото на второто тримесечие изглежда доста по-различно от това на първото. През януари пазарите очакваха почти шест намаления на лихвените проценти от Федералния резерв тази година - общо с близо 150 базисни пункта. Сега се прогнозират само три.

Увереността в мекото приземяване на икономиката разпали „рали на всичко“, което тласна акциите, златото и криптовалутите до рекордни върхове.

Междувременно доларът се покачва спрямо почти всяка основна валута, което принуждава централните банки, включително тези на Япония, Китай и Индия, да се намесват или да обмислят намеса, за да подкрепят своите валути.

С промяната в цикъла на глобалните лихвени проценти, нискодоходните активи губят атрактивност, а  всичко с полъх на доходност влиза на мода. Следващото тримесечие ще бъде последният тест за това дали този подход е правилен.

Работни места

На 5 април в САЩ се очаква докладът за работните места, който ще постави на изпитание виждането на инвеститорите, че икономиката ще успее да избегне рецесия, дори когато инфлацията се охлади.

Според икономисти, анкетирани от Ройтерс, данните ще покажат, че американската икономика е добавила 200 хил. работни места извън селскостопанския сектор през март. Това би било забавяне в сравнение с 275-те хиляди работни места, добавени през февруари.

Надеждите за „меко приземяване“ на американската икономика изглежда растат, след като на срещата си през март Фед затвърди позицията си за три намаления на лихвените проценти тази година, като същевременно повиши оценката си за икономически растеж.

Но остава загрижеността относно потенциално твърде горещата икономика, като данните за потребителските цени по-рано през годината са по-високи от очакваното.

В очакване на интервенция

Паричните власти в Япония и Китай са нащрек, тъй като техните валути изостават от нивата, които защитават от месеци, до голяма степен благодарение на възходящия долар.

Тъй като йената се колебае към нивото от 152 йени за долар, а юанът се бори да пробие над по-силната над 7,2  юана за долар, официалните лица засилиха усилията си да спрат всяко по-нататъшно обезценяване.

В Япония това означава устни предупреждения, докато в Китай държавните банки купуват юани и продават долари.

Като се има предвид колко поевтиняха двете големи азиатски валути, има нарастваща школа на мисълта, че Пекин би могъл да стане по-толерантен към слабия юан, за да запази конкурентното си предимство спрямо йената.

Трудно е да се каже със сигурност и какво следва и за двете валути. Отговорите се крият в Токио и Пекин.

Колко уверени?

Пазарите са уверени, че ЕЦБ вероятно ще намали лихвите с четвърт процентен пункт през юни. И все пак има известно съмнение дали големите централни банки ще успеят да облекчат политиката толкова, колкото се очаква.

Така че, докато ЕЦБ повече или по-малко предварително се е ангажирала с намаление през юни, предварителните данни за инфлацията през март, които се очакват в сряда, може да бъдат показателни за перспективите пред лихвените проценти.

Индексът на потребителските цени в Испания се повиши с 3,2% през март спрямо година по-рано, в съответствие с прогнозите на икономистите. Това обаче е ръст в сравнение февруарското ниво от 2,8%.

Инфлацията трябва да спадне допълнително, за да позволи на ЕЦБ да намали лихвите през лятото, което прави следващите три доклада на инфлацията ключови за пазарите (и ЕЦБ).

Ако инфлацията изненада с по-висока стойност, залозите за намаляване на лихвените проценти ще бъдат изтласкани още по-далеч във времето

Докъде се стигна с възстановяването? 

Силното възстановяване на китайската икономика се очаква отдавна и инвеститорите не възлагат много надежди на новия индекс на мениджърите по покупките (PMI), който да нарисува различна картина.

Очакванията са производственият PMI на Caixin да покаже лека експанзия, вероятно продължавайки разминаването си с официалния доклад. Това като цяло предлага смесена перспектива за икономика номер 2 в света.

Въпреки че добрите индустриални печалби може да са предложили известно облекчение, кризата с имотите и различни вътрешни проблеми държат чуждестранните пари встрани.

Освен това, в опит да възстанови доверието на бизнеса, президентът Си Дзинпин се срещна с американски бизнес лидери в Пекин, въпреки че имаше малко подробности за това какво точно са обсъдили те.

Все пак инвеститорите искат Китай да води разговорите. Призивите за по-нататъшни парични и фискални стимули все още се посрещат с голяма неохота и това вреди на акциите и юана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ