Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Обратно в Джаксън Хол
Ръководителите на централните банки отиват в Джаксън Хол за своята традиционна годишната конференция. Демократическата партия на САЩ официално ще избере своя кандидат за президент, а енергийните пазари ще продължат да са на фокус на фона на напрежението в Близкия изток и войната между Русия и Украйна. Това са част от темите и събитията, към които ще насочат вниманието си инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.
Джаксън Хол
Централните банкери от целия свят се събират в Джаксън Хоул, Уайоминг, в четвъртък за годишната конференция на Фед, на която американската централна банка ще начертае пътя напред за паричната политика. На фокус тази година са пазарите на труда, изместили от първото място темата за инфлацията, която беше водеща миналата година.
Гуверньорът на Фед Джером Пауъл получава шанс да прецизира посланието си преди срещата за паричната политика през септември. Повечето участници на пазара вярват, че Фед ще започне да намалява лихвите през септември, след като в продължение на месеци ги поддържаше високи, за да овладее инфлацията.
Колко голямо ще бъде съкращението продължава да е въпрос без ясен отговор: поредица от скорошни тревожни икономически данни, включително за безработицата, накараха инвеститорите да увеличат залозите на намаление от 50 базисни пункта през следващия месец.
Смесена картина
Перспективата за глобален растеж е друга част от пъзела. Пазарите трескаво опитват да оценят икономическите перспективи, тъй като бизнес активността намалява, но инфлацията остава над целевите нива на централните банки.
Индексите на мениджърите по покупки ще предоставят моментна снимка на икономическата активност в реално време, като повечето от тях се очакват в четвъртък. PMI за юли сигнализира за забавяне на икономиката, съчетано с постоянна инфлация, което е и причината централните банки да се намират в затруднено положение.
В САЩ производствената активност отслабна, а германските цифри бяха изненадващо мрачни, което показва, че икономическата сила на Европа се свива.
Инфлацията ще диктува темпото и дълбочината на бъдещите намаления на лихвите. Повторението на мрачните PMI тенденции от юли може да означава, че разхлабването на паричната политика се случва по-бавно, отколкото биха искали пазарите.
Под прицел
Внезапния завой на Японската централна банка я постави под мерника на законодателите, след като тя изненадващо вдигна лихвите в края на юли и намекна за още подобни действия в бъдеще.
Един неочакван резултат от този ход беше най-стръмният спад за японските акции от прословутия „Черен понеделник“ през 1987 г. на фона на дестабилизиращия скок на йената спрямо долара.
Политиците, които ще изслушат управителя на ЯЦБ Казуо Уеда и неговите колеги на 23 август, не трябва да забравят, че някои от най-високопоставени фигури в техните партии разчитаха на централната банка да помогне за преодоляване на изключителната слабост на йената в навечерието на този ход.
Последните макроикономически показатели поне бяха на страната на централната банка, показвайки по-силно от очакваното възстановяване на растежа на фона на подем при потреблението.
Потенциално по-голямо изпитание ще дойде в деня на специалната парламентарна сесия, с публикуването на последните данни за потребителските цени.
Демократите излизат на преден план
В САЩ президентската надпревара отново се нажежи, като демократите ще опитат да дадат нов тласък на кампанията на вицепрезидента Камала Харис на конгреса на партията в Чикаго.
След късното си влизане в надпреварата за Белия дом, последвало оттеглянето на Джо Байдън, Харис успя да вдъхне нов живот в усилията на Демократическата партия за спечелване на президентските избори и заличи преднината на кандидата на републиканците Доналд Тръмп в някои проучвания на общественото мнение.
Четиридневният конгрес започва в понеделник с поредица от речи от високопоставен демократи, които имат за цел да увеличат подкрепата за Харис.
Надпреварата е напрегната и инвеститорите се надяват да научат повече за политическите позиции на кандидат-президентската двойка на демократите.
Харис се стараеше да подчертае, че никога няма да се намеси в независимостта на Фед - мнение, което рязко контрастира с това на републиканския кандидат и бивш президент, който каза, че президентите трябва да имат думата относно решенията на Фед.
Напрежение
Съвкупност от рискови фактори донесе голяма волатилност на енергийни пазари през последните дни и няма особено изгледи то да отслабне.
Опасенията, че конфликтът в Близкия изток се разширява и застрашава доставките от региона, повиши международните цени на суровия петрол.
В същото време тревогите относно силата на търсенето, особено в Китай, донякъде ограничават ценовия ръст.
Европейските цени на едро на газа междувременно са нестабилни, като възможността за прекъсване на доставките на руски газ по транзитен маршрут през Украйна засили страховете на пазара.
Съществуват опасения, че че тежките боеве близо до руския град Суджа, откъдето преминават тръбите, по които Москва помпа природен газ за Европа, може да доведат до внезапно спиране на транзитните потоци през Украйна преди изтичането на петгодишното споразумение с „Газпром“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.